Pro ČSSD je Rathovo chování nepřijatelné, podpoří jeho vydání

Chování Davida Ratha je pro sociální demokraty nepřijatelné, středočeský hejtman by proto podle předsedy strany Bohuslava Sobotky měl okamžitě rezignovat na svůj post. Poslanci ČSSD také budou hlasovat ve sněmovně pro vydání Ratha k trestnímu stíhání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka, Jiří Diensbier a David Rath

Bohuslav Sobotka, Jiří Diensbier a David Rath | Foto: Filip Jandourek

Sobotka mluvil o „vážném selhání“ svého stranického kolegy. „Jeho chování je pro nás nepřijatelné, je nepochopitelné a zcela jistě je nemorální,“ uvedl předseda ČSSD.

Rath by proto podle něj měl odejít z funkcí ve Středočeském kraji a pozastavit své členství v ČSSD.

„Pokud se nerozhodne sám rezignovat na veřejné funkce a pozastavit své členství ve straně, o jeho členství rozhodne v pátek předsednictvo sociální demokracie a předpokládám, že o jeho veřejné funkci na úrovni Středočeského kraje potom rozhodne zastupitelský klub sociálních demokratů,“ dodal Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Podle místopředsedy ČSSD a senátora Jiřího Dienstbiera diskredituje kauza celou politiku strany.

„Samozřejmě žádná takováto kauza nepřidá, zbytečně vrhá špatné světlo na naší snahu o zlepšení poměrů v České republice o nabídku našeho programu,“ míní Dienstbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier reagoval v Ozvěnách dne Radiožurnálu na zadržení Davida Ratha

Místopředseda ČSSD Michal Hašek dodal, že pokud se obvinění prokáže, je na místě omluva české veřejnosti. „Omluva za selhání, které bylo sice individuální, ale bylo v dresu sociální demokracie. Mě osobně to velmi mrzí a mrzí mě také, že to bylo v dresu hejtmana,“ řekl.

Pro Rathovo vydání hodlá ve sněmovně hlasovat i premiér a předseda ODS Petr Nečas. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že policie postupuje při vyšetřování tohoto případu podle zákona. Víc ho komentovat nechtěl.

„Je to věc, kterou řeší orgány činné v trestním řízení, ty jsou nezávislé a já nemám sebemenší důvod pochybovat, že postupují v souladu se zákonem, bez jakéhokoliv politického zásahu,“ poznamenal premiér.

Státní zástupkyně navrhla vzetí Ratha do vazby, hrozí mu 12 let vězení

Číst článek

Policie zadržela Ratha v pondělí večer přímo při přijetí sedmimilionového úplatku. Od policie už si vyslechl obvinění, v případě odsouzení mu hrozí až 12 let ve vězení.

Rathovi nepomohla ani poslanecká imunita, ústava totiž umožňuje zahájit trestní stíhání poslance v případě, že byl zadržen při páchání trestného činu či těsně poté. Souhlas s odevzdáním poslance soudu vydala v pondělí předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), podle ní by se dolní komora měla přípustností Rathova stíhání zabývat na příští schůzi 5. června.

Právník: Imunita zákonodárci nepomůže, pokud je zadržen těsně po činu

Číst článek

Spolu se středočeským hejtmanem bylo zadrženo dalších sedm lidí. Ti si vyslechli obvinění z poškozování zájmů Evropské unie, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky.

Martin Hromádka, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme