Pro dárky, na nákup nebo do banky mohou lidé i o Štědrém dni

Většina obchodních řetězců i nákupních center v Česku zavře o Štědrém dnu ve 14 hodin. O hodinu déle zůstanou otevřené pouze prodejny Interspar a Albert. Otevírací doba se v tento sváteční den v posledních letech zkracuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

otevírací doba

otevírací doba | Foto: Jan Rosenauer

O zkrácení otevírací doby o Štědrém dnu se pět let snaží odbory. Česko je v této problematice v Evropě výjimkou.

V Rakousku a Německu upravuje otevírací dobu o vánočních svátcích zákon, stejně jako v Polsku, Maďarsku, ale i na Slovensku. Obchody se tam tak zavírají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byla místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová

„Při jednání s jednateli a personálními řediteli velkých obchodních řetězců se nám po pěti letech podařilo, že až na dvě výjimky ve 14 hodin zavřou,“ říká šéf Odborového svazu pracovníků obchodu Petr Voslař.

Místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová si myslí, že současný stav je přijatelný, protože legislativa otevírací dobu o vánočních svátcích nijak neupravuje. Dodává ale, že by měly obchody na Štědrý den zavírat dříve.

„Ideální stav by byl, kdyby na Štědrý den byly provozní jednotky uzavřeny ve 12 hodin a 25. a 26. prosince by byly provozní jednotky uzavřeny,“ uvedla Burianová v Ranním Interview Radiožurnálu.

Podle Burianové by o Vánocích měly být lidé spolu a dělat to, na co během roku nemají čas, ne běhat s nákupním košíkem.

Pražské Palladium zavře až v 17 hodin

Déle zůstanou otevřené prodejny Interspar a Albert.

„Je to ze zájmu našich zákazníků, kteří chtějí maximální otevírací dobu. Ani jsme nezaznamenali problémy ze strany našich zaměstnanců, protože oni mají speciálně placené svátky, takže to vítají jako další příjem,“ vysvětluje rozhodnutí řetězce Albert jeho mluvčí Judita Urbánková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otevírací doba 24.12..mp3

Už v poledne zavře diskont Lidl. Ve velkých obchodních centrech končí prodejní doba většinou mezi 13. a 15. hodinou. Pražské Palladium ale zůstane otevřené do 17 hodin.

I na Štědrý den můžete vyřídit finanční záležitosti v bance. Otevřeno bude 32 poboček Poštovní spořitelny, 3 pobočky UniCredit bank a 6 poboček Raiffeisenbank, které jsou v nákupních centrech.

Na Boží hod vánoční zůstanou všechny obchody i banky zavřené, zákazníci se do nich budou moci vrátit až na Štěpána.

Tomáš Medek, Pavel Cyprich, Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme