Pro Nečesaného chceme 13 let, navrhuje obžaloba. Obhajoba trvá na nevině

Státní zástupkyně v pondělí u soudu navrhla pro Lukáše Nečesaného obžalovaného z pokusu o vraždu kadeřnice 13 let vězení. Obhajoba v opakovaném procesu trvá na jeho nevině. Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jediným možným pachatelem je obžalovaný. Motivem obžalovaného byl finanční prospěch, i když se to bude jevit, že neměl důvod. Do Hořic byl umístěn rodinou z kázeňských důvodů, byla mu přidělována malá finanční částka," uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Kauza Nečesaný: syn kadeřnice odmítl, že by svou matku před čtyřmi a půl lety napadl on

Číst článek

Nečesaný podle ní splácel dluhy a byl ve finanční tísni. „Navrhuji obžalovaného uznat na vinu z vraždy ukončené ve stádiu pokusu, kdy jednal v úmyslu přímém. Pokud se jedná o trest, navrhuji uložit trest v trvání 13 let nepodmíněně a se zařazením do věznice s ostrahou," dodala.

Mluvila také o tom, že kauza zaznamenala bezprecedentní medializaci a řekla, že vyšetřování GIBS nepotvrdilo obvinění policistů z údajné manipulace s důkazy a komplotu proti obžalovanému. Podle ní by měl obžalovaný zaplatit 79 000 korun jako náhradu škody poškozené kadeřnici a přes 230 000 korun jako náhradu zdravotní pojišťovně.

'Modlím se, aby byl pachatel potrestán'

Advokát Oldřich Chudoba naopak prohlásil, že mnohé důkazy dokazují Nečesaného nevinu. I Lukáš Nečesaný opakovaně obvinění odmítl. „Skutek, který je mi kladen za vinu, jsem nespáchal. Skutek je odporným činem a modlím se, aby pravý pachatel byl konečně potrestán," řekl již dříve obžalovaný.

Lukáš Nečesaný opět stojí před soudem. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jednání dnes začalo výslechem svědkyně Kateřiny U., která zpochybnila výpověď bývalé milenky hlavního vyšetřovatele Milana Jušty Jany T. Ta prý čekala, že za výpověď ve prospěch Nečesaného dostane peníze. „Chlubila se, že je do toho (do kauzy Nečesaný) zainteresovaná, myslela si, že za výpověď ve prospěch pana Nečesaného dostane peníze od Nečesaných," uvedla svědkyně.

Jana T. minulý týden soudu řekla, že se jí Jušta svěřil, že je Nečesaný nevinný a policie manipulovala s důkazy v jeho neprospěch. Soud vyslechl i Juštu, který poměr s Janou T. potvrdil, ale její výpověď odmítl jako zmanipulovanou. Tvrdil, že rodina obžalovaného jí zaplatila, aby vypovídala tak, jak vypovídá.

„Zeptala jsem se jí (Jany T.), jestli je to pravda s tím manipulováním stop. Nevím, o co přesně šlo, asi o nějaké pachové stopy. Měl s nimi manipulovat pan Jušta v neprospěch pana Nečesaného. Netuším, proč to měl dělat. Vyplynulo to z toho, co říkala. Z toho, co mi řekla, jsem měla pocit, že si to vymyslela," uvedla Kateřina U. Odmítla, že by ji někdo k  výpovědi navedl.

Kauza bez emocí

Finále ostře sledované kauzy se nese bez emocí. Když státní zástupkyně přednášela závěrečnou řeč, obžalovaný občas kroutil hlavou a ironicky se usmíval. Líčení sleduje jeho rodina a několik jeho známých. V jednací síni jsou i zástupci médií.

Není pravda, že bych manipuloval s důkazy, hájí se detektiv z kauzy Lukáše Nečesaného

Číst článek

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři.

Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil.

Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme