Pro některé je pátek 13. nešťastný, jiní ho volí jako datum svatby

Pátek 13. si získal špatnou pověst. Přestože ho řada Čechů považuje za den jako každý jiný, najdou se i tací, kteří raději zůstávají doma, aby je neprovázela smůla. Statistiky pro obávaný pátek 13. ovšem nevycházejí až tak nelichotivě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pátek třináctého | Foto: Pavla Kopřivová

„Pantáta mé dcery v pátek 13. jako soukromý zubař nikdy nechodí do práce. Celých 20 let,“ omlouvá zavřenou zubní ordinaci svého tchána sympatická starší dáma.

Jiní se ovšem nebojí zvolit pověrami opředený pátek ani k významnému životnímu kroku. Poslední pátek 13. se podle Stanislavy Riegerové z Českého statistického úřadu vzalo v Libereckém kraji celkem 18 párů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Ivana Bernáthová zjišťovala statistické údaje o pátku 13.

„Když jsme se na ně podívali trošičku podrobněji, tak většina z ženichů i nevěst měla středoškolské vzdělání, potom následovali vysokoškoláci,“ upřesňuje. A dodává, že loni se tam v pátek 13. května narodilo 16 dětí, z toho 12 děvčat.

Kastelán Grabštejna je přesvědčen, že patronka hradu svatá Barbora při něm v pátek 13. stála během cesty do Itálie: „Musím říct, že jsem měl autohavárii a že jsem ocenil ochránkyni před náhlou smrtí.“

Statistika dopravních nehod na pátek 13. ovšem podle Riegerové nevybočuje z normálu. Loni došlo v Libereckém kraji ke 13 nehodám, při nichž nepřišel nikdo o život.

Raní křesťané tvrdili, že v pátek 13. byl ukřižován Ježíš Kristus. Při poslední večeři sedělo u stolu 13 lidí. Třináctý z nich, Jidáš, pak Ježíše zradil. V současnosti ovšem lidé nejčastěji tvrdí, že pátek 13. nijak neřeší.

Ivana Bernáthová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme