Pro nevidomý pohyb na sněhu je nejhorší ztráta ozvěn

Mrazivé počasí posledních dní komplikuje život lidem v České republice. A stejně tak i nevidomým. Jak zvládají pohyb po zasněženém terénu?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SONS podporuje nevidomé a lidi s těžkými vadami zraku | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na pravidelný trénink futsalistů v Nových Butovicích dochází nevidomí hráč Ondra Kodet. Aby došel k hale potřebuje pomoc.

Odhrabaná místa jsou bez problémů, neodklizený sníh už je ale horší. „Jít sám, musím si najít nějaký orientační bod podle kterého půjdu,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové

„Když jdu tam, kde to znám, nějak dojdu, když to místo neznám, děj se vůle boží,“ popisuje s úsměvem. Téměř všude si najde, jak říká vodící linii.

Ondrovi spoluhráči se zrakovým hendikepem Lukáš a Tomáš přitakají. Když je trochu upraveno, jsou cestičky a dá se chodit, dá se čím řídit, přibližují svou orientaci ve sněhem zapadaných ulicích.

Nepostradatelnou pomůckou lidí s těžkou vadou zraku bývá slepecká hůl. Jenže: S holí prý nepoznáte, kde jste, sníh ruší odraz zvuku od stěn nebo dalších specifických předmětů takový, jaký ho mají nevidomí zafixovaný a podle zvuku nepoznají podle ozvěn od stěn, kde vlastně jsou. Navíc hůl se často zachytává do závějí, upozorňují mladí pánové.

Pak se tedy nabízí doprovod. Ale lidé často nevědí, jak k nevidomým přistupovat. „Pomocníci se dělí na tři skupiny lidí,“ vysvětluje Ondra. „Jedna je aktivní až moc, nevědí, co s námi dělat. Ochota je sice hezká, ale když je jí moc taky není dobrá. Druhá skupina o nás ví, ale dělá, že nás nevidí. Pak jsou lidé, kteří nás nevědí vůbec,“ dodává cynicky.

Pavel Belšan učí lyžovat nevidomé | Foto: cuni.cz

A přidává návod, ajk správně pomáhat: „Oslovit člověka, zeptat se, zda nepotřebuje pomoc, nabídnout rámě.“ Rozhodně prý není dobré chytat ruku nebo loket, tlačit nevidomého někam na přechod nebo do silnice.

Přechod s rozježděným nebo napadaným sněhem je také obtížnou překážkou. Nevidomí si nedokáží nahmatat vodící čáru zebry. Jediným pomocníkem tak zůstává zvuková signalizace stůj nebo volno, ta je v létě i v zimě stejná.

Eva Rajlichová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme