Pro občanské demokraty není velká koalice s ČSSD přípustná

Dvě hodiny po poledni se na Pražském hradě sejde prezident Václav Klaus s představiteli ODS v čele s premiérem a šéfem strany Mirkem Topolánkem. Už po páteční schůzce s lidovci vyslal Klaus jasný signál o tom, jak si budoucí uspořádání představuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Přijatelné jsou pro něj v podstatě jen dvě varianty nového kabinetu, a to velká koalice ODS a ČSSD nebo vláda založená na dohodě více stran s tím, že povede k předčasným volbám. Myšlenky koalice ODS a ČSSD se včera chopil šéf ČSSD Jiří Paroubek. Umí si prý představit, že by o ní strany začaly jednat.

Odstupující premiér Mirek Topolánek ovšem velkou koalici odmítl s tím, že by to byla zrada voličů ODS. Jednat ale budou dál.

"Jednat s nimi budeme určitě. Domnívám se, že po celou tu dobu jednali velmi korektně. Domnívám si, že se česká veřejnost nezaslouží prodlužování toho stavu. Nám se sice vládne dobře, ale vzhledem k tomu, že nemůžeme dělat žádné zásadní kroky, tak si představuji, že ta příští vláda by měla být co nejdříve," řekl Topolánek.

Velkou koalici striktně odmítla i místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. "Myslím si, že už je to uzavřená kapitola. Jednání nebo úvahy o velké koalici jsou za námi. Jestliže teoreticky tato možnost existovala, tak už neexistuje. Není nic proti tomu, abychom jednali, ale spíše o tom, jak by ta překlenovací vláda k předčasným volbám měla dospět k tomu, abychom nalezli shodu, například pro státní rozpočet," řekla Němcová.

Naděžda Hávová, Blanka Černá, Alžběta Havlová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme