Pro ODS skončily volby velkou prohrou. Vedení strany dá své funkce k dispozici

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny skončily pro ODS debaklem. Získala necelých osm procent. Voliči tak nejsilnější pravicovou stranu poslali na střídačku do opozice. ODS proto přemýšlí, co dál. Na dnešní výkonné radě by celé vedení mělo dát své funkce k dispozici. Nové vedení vybere až prosincový kongres.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadující předseda ODS Martin Kuba s Miroslavou Němcovou při tiskové konferenci

Úřadující předseda ODS Martin Kuba s Miroslavou Němcovou při tiskové konferenci | Zdroj: ČTK

„Teď jsme v napětí. Teď rozhoduje jeho veličenstvo volič a uvidíme, jaké nám dá vysvědčení,“ říkal při příchodu bývalý předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Do pankráckého Polygon house pražského sídla ODS přišel trochu nervózní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z volebního štábu ODS připravily redaktorky Evelyna Kulíšková a Petra Benešová

Ve štábu ODS bylo zpočátku spíš více novinářů než členů strany. Ti se navíc po celou dobu ukrývali za zamčenými dveřmi. Před čtvrtou hodinou bylo jasněji – pro ODS jsou tyto volby prohrou.

„Voliči nám teď vzkazují, že máme jít na střídačku,“ komentovala průběžné výsledky Miroslava Němcová. ODS podle ní zklamala důvěru voličů a na debaklu se podle místopředsedkyně podílel svým postojem i exprezident Václav Klaus.

Kolem čtvrté hodiny dorazil i úřadující předseda Martin Kuba. Ani on neměl lepší náladu. „Jsou to věci, které se děly v ODS a nasčítaly se. Bohužel se sečetly s vládním angažmá.“

Čím více bylo sečteno hlasů, tím méně se politici objevovali před novináři. Jen bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda si našel ve volbách něco pozitivního: „Vždycky jsem říkal, že jakmile v Praze budeme mít dvouciferný výsledek, že to je v zásadě úspěch.“ ODS získala v Praze 12 procent.

Vedení ODS dá své funkce k dispozici

S postupem času ale ubývala nálada i občerstvení. Žádné šampaňské nebouchalo, žádný potlesk. ODS spíš přemýšlela, co dál. „Počítám s tím, že celá výkonná rada dá svoje funkce k dispozici a že by se volilo celé nové vedení,“ říkal Marek Benda.

Kolem sedmé hodiny po poradě nejužšího vedení bylo jasno. Úřadují předseda ODS Martin Kuba řekl, že celé vedení strany dá v neděli své funkce k dispozici: „Bude svolána výkonná rada, na které předpokládáme, tak jak jsme mluvili s grémiem, dá celé grémium a vedení strany své funkce k dispozici. Bude svolán kongres, který bude volební.“

Kongres by měl být na začátku prosince. Sám Kuba se do sněmovny nedostal. Díky preferenčním hlasům ho předstihl bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Procentuální zisk hlasů a obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Výsledky sněmovních voleb

Číst článek

Petra Benešová, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme