Pro Peroutku možná nebyl gentlemanem Hitler, ale německý velvyslanec

Pro novináře Ferdinanda Peroutku nebyl nejspíš gentlemanem Hitler, ale německý předválečný velvyslanec. Vyplývá to z článku, který našli vědci z Ústavu pro českou literaturu. Upozornil na to server Novinky.cz. Že existuje Peroutkův článek nazvaný Hitler je gentleman, tvrdí prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí ale stále nemůže takový text najít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferdinand Peroutka | Foto: Archiv Slávky Peroutkové

Spisovatel Jan Drda v roce 1958 v Literárních novinách napadá Peroutku kvůli schůzkám s předválečným německým velvyslancem v Československu.

„Píše o tom, že se Peroutka před Mnichovem opakovaně setkával s německým velvyslancem Ernstem Eisenlohrem a že ho charakterizoval slovy, že je to džentlmen. Nikoliv tedy Hitler,“ vysvětluje pro Český rozhlas Pavel Janáček, ředitel Ústavu pro českou literaturu.

A dodává důvod, proč vědci zveřejnili tuto informaci: „Protože by mohlo jít o stopu, odkud se vzala pověst o tom, že Peroutka nazýval představitele Třetí říše gentlemany."

Miloš Zeman o Ferdinandu Peroutkovi: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.' (Zdroj: www.hrad.cz)

Článek o andělech ve skutečnosti napsal Jan Stránský, článek Hitler je gentleman se Hradu stále nepodařilo najít.

Naráží na tak výroky Miloše Zemana, který údajný článek 'Hitler je gentleman' připisuje Peroutkovi. Zmíněný článek v časopise Přítomnost ale Hrad stále hledá. Pokud se mu to nepodaří do konce června, je připravený se omluvit. Zároveň ale vypíše odměnu pro nálezce.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky takový text Peroutka nenapsal. Novinářova vnučka pak kvůli prezidentovým výrokům žalovala stát a požaduje veřejnou omluvu.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

mta, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme