Pro rozšíření Dukovan je 61 procent obyvatel Vysočiny

Obyvatelé Kraje Vysočina jsou nakloněni dalšímu rozvoji našich jaderných elektráren. Přesně 57 procent voličů na Vysočině s jejich dostavbou souhlasí. To jsou výsledky bleskového průzkumu SC&C pro Český rozhlas. Silných zastánců rozvoje jaderné energetiky najdeme na Vysočině 27 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Petr Zettner
Na otázku, jestli by Česká republika měla svou energetickou koncepci postavit na dalším rozvoji jaderných elektráren, odpovědělo spíše ano 29 procent dotázaných.

„Je vidět, že většími zastánci jaderné energetiky jsou muži, kteří obecně bývají více nakloněni technickým záležitostem. Ženy jsou výrazně citlivější na otázky, které se váží k nebezpečí, které může ohrozit jejich děti a rodiny,“ vysvětluje vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

„Tady došlo k tomu, že se ještě mírně zvýšil pozitivní názor. Pro rozšíření jaderné elektrárny v Dukovanech je více než 60 procent lidí. Přece jenom o 5 procent to narostlo oproti obecnému názoru,“ vysvětlila vedoucí výzkumu.

Podle Jany Hamanové z SC&C bleskový průzkum pro Český rozhlas ukázal i přímou úměru mezi souhlasem s dalším rozvojem jaderné energetiky u nás a rozšířením jaderné elektrárny Dukovany. Průzkum prováděla agentura SC&C druhého a třetího dubna formou rozhovoru na reprezentativním vzorku sedmi set devadesáti šesti obyvatel kraje.

Zadluženost trápí tři čtvrtiny obyvatel Vysočiny

Více než tři čtvrtiny obyvatel Vysočiny vnímají, že se jich rostoucí zadlužení České republiky osobně týká. To jsou výsledky bleskového průzkumu agentury SC&C pro Český rozhlas. Veřejný dluh rozhodně nepokládá za osobní problém osm procent voličů na Vysočině.

Jako politickou stranu, která by zadlužení Česka vyřešila nejlépe pak lidé pokládají ODS. Následuje ČSSD a TOP 09. Podle Jany Hamanové ale průzkum ukázal vysoký podíl voličů, kteří dobrý plán na řešení zadlužení u žádné ze stran nevidí:

„Je patrné, že pravicové strany jsou vnímány jako lepší řešitelé zadlužování, ale více jak polovina lidí si nedokázala vybrat žádnou ze stran. To znamená, že jsou si lidé vědomi toho, že se nebude jednat jen o jednu stranu, která o této věci bude rozhodovat, že to bude muset být konsensus napříč politickým spektrem.“

Metodologie výzkumu


Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Kraje Vysočina, vliv lídrů politických stran na vztah k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 2.4.- 3.4. 2010
Počet respondentů: 796
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentury SC&C
Cílová skupina: občané Kraje Vysočina, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

Při volbách v roce 2006 v kraji Vysočina zvítězila ČSSD (35,35 procenta hlasů, což odpovídalo 4 mandátům ve sněmovně), za ní skončila ODS (27,67%, 3 mandáty) následovaná KSČM (14,66%, 2 mandáty). Čtvrtá byla KDU-ČSL (12,16%, 1 mandát). Pátá Strana zelených (4,89%) už bez mandátu a šestí SNK Evropští demokraté (2%). Poměr hlasů ostatním stranám na Vysočině nepřesáhl 1 procento.

Václava Marešová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme