Pro vysoké školy chce ministryně v rozpočtu miliardu navíc. Hlavně na platy učitelů

Rozpočet na vysoké školy se možná ještě změní. Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD požaduje jeho navýšení alespoň o miliardu. Peníze chce hlavně na platy učitelů na vysokých školách. Se současným návrhem rozpočtu nesouhlasí ani Česká konference rektorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Karlova v Hradci Králové otevřela první budovu nového kampusu v sousedství fakultní nemocnice. Nové prostory v objektu za 315 milionů korun získaly Lékařská a Farmaceutická fakulta UK | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

„Zatímco například investice do vědy budou stoupat, tak stejný klid nemáme z hlediska rozpočtu v případě pedagogické práce učitelů na vysokých školách,“ vysvětlila ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.

Vysokým školám hrozí, že dostanou příští rok výrazně méně peněz než letos. Návrh rozpočtu už dřív kritizovala Česká konference rektorů. Podle místopředsedy konference Mikuláš Beka už letos dostaly české vysoké školy o 260 milionů korun méně než loni.

„My v tuto chvíli nevíme, s jakými finančními zdroji můžeme pro příští rok počítat, a tedy nevíme, kolik z těch přijatých studentů nám stát zaplatí. Pokud nám je nezaplatí, tak to znamená, že se nepochybně zhorší kvalita studia pro všechny studenty,“ tvrdí Bek.

„My bychom potřebovali mít co nejdříve představu o tom, zda stát hodlá korigovat propad z minulých let, nebo nikoliv,“ dodává místopředseda České konference rektorů.

Donedávna studenti na univerzitách přibývali, teď z nich mizí

Číst článek

Počet studentů vysokých škol od roku 2010 stále klesá. Loni jich bylo zhruba 327 tisíc. Může za to demografický vývoj, protože v posledních letech maturují méně početné ročníky.

Minimálně jedna miliarda navíc by ale podle náměstka ministryně školství Stanislava Štecha vysokým školám pomohla.

„Teď nechci radikální navyšování, abychom se skokově přiblížili k tomu, co bylo na studenta před osmi deseti lety. Ale chceme, aby to bylo stabilizováno s mírným nárůstem. A chceme prosadit ve střednědobém výhledu, který ještě může tato vláda ovlivnit, tedy na roky 2018 a 2019, abychom zajistili nějaké navyšování,“ popisuje Štech.

Právě navyšování rozpočtu ministerstvo navrhuje i kvůli budoucím silným populačním ročníkům studentů, kteří půjdou na vysoké školy kolem roku 2024. „Aby nedošlo k tomu, že když přijde demografická vlna znovu kolem roku 2024, tak zjistíme, že školy nemáme, že ti lidé nejsou, že odešli někam jinam,“ upozorňuje náměstek Štech.

Pokud ministryně Valachová s aktuálním návrhem na miliardu navíc uspěje, vysoké školy by měly mít příští rok k dispozici zhruba 21 miliard. Tedy stejně jako letos.

ČRo, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme