Probační služba uzavřela smlouvu na náramky pro vězně, letos je použít nestihne

Probační a mediační služba podepsala smlouvu na elektronické náramky pro vězně. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti. Dodávat je bude firma SuperCom. Společnost vyhrála tendr už v únoru. Další uchazeči ale rozhodnutí zpochybnili u antimonopolního úřadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Pelikán s elektronickým náramkem

Ministr spravedlnosti Pelikán s elektronickým náramkem | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Náramky mají sloužit při hlídání odsouzených v domácím vězení. Doteď dodržování trestu kontrolovali úředníci namátkovými návštěvami. Probační a mediační služba už elektronické náramky i vyzkoušela.

Tendr na dodání náramků pro vězně vyhrála opět firma SuperCom

Číst článek

„Náramky se testovaly. Tendr probíhal jako tzv. soutěžní dialog. Uchazeči museli předkládat svá zařízení a naši lidé je testovali, takže víme, co umí a neumí. Na základě ceny a testu byl vybrán SuperCom,“ potvrzuje mluvčí Kristina Labohá.

Podle Labohé ale Probační služba náramky v praxi už letos použít nestihne. Několik měsíců bude trvat zkušební provoz.

Stát by za pořízení náramků a šestiletý provoz monitorovacího centra měl zaplatit 93 milionů korun.

Někteří z neúspěšných uchazečů pak znovu napadli tendr. Úřad kvůli tomu stále vede správní řízení. „Úřad v minulém týdnu zamítl návrh na vydání předběžného opatření k této věci a nyní budeme čekat na vyrozumění zadavatele, jaké jsou jeho další kroky,“ říká jeho mluvčí Martin Švanda.

Antimonopolní úřad v případech, kdy už je podepsaná smlouva, obvykle správní řízení zastavuje pro bezpředmětnost.

Náramky by měly hlídat hlavně domácí vězně. Ty zatím namátkově kontroluje Probační a mediační služba. Podle ní se ale zařízení v praxi letos nestihnou použít. Několik měsíců bude trvat zkušební provoz. V některých případech by náramky taky měly monitorovat obviněné, kteří by jinak skončili ve vazební cele.

Sada elektronického náramku | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme