Probíhá slyšení o ekologických dopadech změn Temelína

Za účasti četných představitelů rakouských protitemelínských iniciativ probíhá v Týně nad Vltavou veřejné slyšení o vlivu změn budov pomocných provozů jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Podle rakouské ekologické organizace Global 2000 však rozhodně nemůže nahradit celkové posouzení elektrárny v tomto směru podle evropských norem (takzvaný proces EIA).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Global 2000 podal oficiální námitky proti dnes projednávaným změnám, a jeho zástupci se tedy týnského slyšení účastní. Posuzující slyšení bude k této záležitosti uspořádáno také 1. prosince v rakouském Linci. Global 2000 však usiluje o to, aby Česká republika ratifikovala mezinárodní Konvenci z Espoo, která stanovuje práva zahraničních subjektů při posuzování významných příhraničních projektů.

Kruhy blízké energetické společnosti ČEZ argumentují tím, že celkové posouzení vlivu Temelína na životní prostředí se uskutečnilo před zahájením stavby, jak předepisuje zákon, a to podle tehdy platných československých norem, které údajně nebyly nijak přehnaně měkké. Evropský standard EIA pro tento proces tehdy ještě neexistoval, proto nemohl být zohledněn. Dodatečné přezkušování podle norem, které nebyly platné při zahájení výstavby, nepraktikuje ani Evropská unie. Novým řízením (odpovídajícím zásadám EIA) musí projít pouze změny uskutečněné oproti původně schválenému projektu, a tomuto požadavku český investor vyhovuje nynějším procesem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme