Problémem farmářských trhů i je i nedostatek farmářů
Národní zemědělské muzeum pod záštitou ministra zemědělství pořádá první konferenci o farmářských trzích. Ta si klade za cíl přispět k pochopení trendu farmářských trhů, jeho možných přínosů i rizik. Účastní se jí vědečtí pracovníci, organizátoři farmářských trhů, samotní farmáři i představitelé státní správy. Účast přislíbili i náměstek českého ministra zahraničí Juraj Chmiel nebo státní tajemník slovenského ministerstva zemědělství a rozvoje venkova Gabriel Csicsai.
Jedním z hlavních účastníků konference bude Tomáš Popp z občanského sdružení Envic. Ten na Rádiu Česko připomněl, že farmářské trhy už svoji životaschopnost prokázaly.
„Jsou takovou injekcí nejen pro sedláky, ale jsou výhodné i pro spotřebitele, který získává čerstvé a kvalitní potraviny s jasným původem,“ uvedl s tím, že i v době současné krize jsou farmářské trhy oblíbené. „Jejich návštěvnost neklesá a stejně tak si myslím, že ani zájem farmářů o trhy neklesá,“ dodal.
O farmářských trzích jsme na Rádiu Česko mluvili s Tomášem Poppem z občanského sdružení Envic
Otázkou však podle některých komentátorů je, do jaké míry na českých farmářských trzích prodávají opravdu produkty českých malovýrobců. Média v létě informovala o tom, že velká část zboží pochází ze zahraniční. Popp v této souvislosti upozornil, že výběr prodejců je na provozovateli trhů.
„My provozujeme farmářské trhy v Plzni a máme přísná kritéria. Vybíráme pouze tuzemské potraviny, ideálně ty, které mají nějaké ocenění, například 'regionální potravina', 'biopotravina'. Ale nemyslím, že jinde je situace kritická. Jsou trhy, kam jsou pouštěni i takzvaní překupníci, ale nejde o masový jev. Je jasné, že 190 trhů v ČR nemohou obsloužit samotní farmáři,“ uvedl.
Připomněl, že farmáři donedávna dokázali jen pěstovat a chovat zvířata a neuměli své produkty zpracovávat a prodávat. „Takže je potřeba, aby dozrál čas. A je důležité, aby farmářské trhy rostly nějak organicky, aby nešlo o boom, který vidíme nyní. Že trhy rostou jako houby po dešti a nebude mít kdo na nich prodávat,“ dodal.
Co se týče kontroly farmářských trhů, mimo orgány, jako je veterinární správa nebo zemědělská inspekce, na ně dohlíží také jednotliví provozovatelé trhů. Popp připomněl, že v ČR neexistují žádná závazná pravidla existence farmářských trhů, ministerstvo zemědělství vytvořilo kodex, který je však nezávazný.
„O tom bude i dnešní konference, jestli můžeme definovat autentický farmářský trh. Jsou tady plány na vytvoření asociace farmářských trhů, která by měla pevně stanovený kodex, kdo může a nemůže na trzích prodávat,“ dodal Tomáš Popp z občanského sdružení Envic.