Problémem zdravotnictví je podle Němečka nedostatek lidí. Kritici to zdůvodňují nízkými platy

Problémem českého zdravotnictví je stále nedostatek lidí, na své dnešní bilanční konferenci o tom mluvil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. V nemocnicích chybějí jak lékaři, tak sestry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Němeček, Koalice soukromých lékařů | Foto: Filip Jandourek

Odcházení lékařů a sester za lepším výdělkem do zahraničí lze podle bývalého ministra zdravotnictví, dnes místopředsedy výboru pro zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09, zabránit pouze navyšováním platů.

„Platy sice rostou, ale stále je to málo. Nemůže to být tolik, kolik mají v Německu, na to naše ekonomika dlouho nebude mít, ale přece jen relativní zpožďování ve zdravotnictví tady je,“ říká Heger a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech českého zdravotnictví mluvili místopředseda výboru pro zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 a Dagmar Žitníková, předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče

„Ale hlavní příčina je, že zdravotnictví se ve všech systémech na světě rozvíjí daleko rychleji, než se rozvíjí ekonomika. Technologie, které má medicína k dispozici, neustále přibývají a spotřebovávají stále více personálu. Když je personálu málo, pracují nadoraz a to je vedle peněz příčina, proč jsou naštvaní, unavení a někteří, ti aktivní, odcházejí.“

Platy by proto v současné době měly podle Hegera dostat prioritu.

„Na dnešní situaci se ale podepsal v minulosti i pan Heger. Nemocnice mají dnes vyhlášku, která určuje personální minima. Ta vyhláška je velmi špatná. Nastavuje personál na kritickou hranici, sestry jsou přetěžované a odcházejí,“ uvádí Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme