Problémovým rodinám by v budoucnu mohli pomáhat speciální asistenti

Speciálně vyškolení asistenti by v budoucnu měli pomáhat rodinám s problémy. Když se oba partneři dostanou do těžké sociální situace nebo se jim narodí postižené dítě a oni nezvládají péči, mohli by požádat o pomoc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Paraple dnes díky sponzorům a dárcům disponuje třeba i velkou tělocvičnou

Centrum Paraple dnes díky sponzorům a dárcům disponuje třeba i velkou tělocvičnou | Foto: Centrum Paraple

Každá česká obec by nabídla co nejdříve profesionálně vyškoleného asistenta, který by mohl řešit s rodinami jejich problémy. Jeho kvalifikovanou službu by garantoval stát a také by na ni pravidelně přispíval.

V dnešní době už taková pomoc samozřejmě funguje, je to ale spíš na dobrovolnické bázi a lidé se k ní nedostanou v každé obci.

„Rodiny se mohou dostat do nějaké nepříznivé životní situace. Například se narodí zdravotně postižené dítě nebo přijde špatná sociální situace. Měl by tu být proto systém, který pomůže tyto problémy překonat,“ vysvětlil Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O myšlence speciálních asistentů informovala redaktorka Petra Benešová

„Určitý vzor můžeme vidět v Polsku, kde podobný zákon přijali v roce 2011. Zde na to šli cestou takzvaných odborných asistentů,“ uvažuje Macela.

I dnes už podobné služby fungují, ale nejsou státem pravidelně garantované. Do budoucna chce stát vyčlenit na rodinné asistenty speciální balík peněz, který by obcím na terapeuty posílal. Dnes je situace taková, že příjem peněz není zaručený pravidelně.

„My máme speciální dotační řízení na MPSV, kde se posílá každý rok přes sto milionů korun ročně do území. Ale je to formou grantu. Je to jednoletý grant, není to nijak garantováno, je to pro neziskové organizace. Úroveň těch služeb je velmi rozdílná,“ vysvětluje Miloslav Macela.

„Takže bychom do toho rádi vnesli nějaký systém,“ vysvětluje Macela.

Mezi nejčastější problémy rodin patří špatná sociální situaci nebo problémy s bydlením. S těmito důvody se setkávají také v jednom pražském Klokánku, kde se starají v nouzi o děti od kojenců do osmnácti let věku.

„Pomáhá teda nějakým způsobem vyřešit tu tíživou situaci. Někdy je to jeden den, někdy je to třeba rok,“ popsal šéf střediska Jan Vaněk.

„Děti pak odchází a zhruba v těch padesáti šedesáti procentech se opět dostávají do té širší rodiny, pokud tam nebyl nějaký závažný problém. Zhruba těch dvacet třicet procent odchází do té náhradní rodinné péče,“ doplnil Vaněk.

Dnes podpora funguje spíše na dobrovolnické bázi

„Jistě se této tématice věnuje celá řada neziskových a dobrovolnických organizací, ale je to místo od místa. Někde jsou služby k dispozici, ale na mapě České republiky je také řada bílých míst,“ upozorňuje Miloslav Macela.

„Byli bychom rádi, kdyby tento systém byl skutečně plošný, aby každý občas České republiky měl garantovaný nárok na přístup k těmto službám,“ dodal Macela.

Stát by na služby asistentů vyčlenil také pravidelný přísun peněz. Ministerstvo chce zákon o podpoře rodin poslat do vlády letos na podzim.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme