Švédsko 0:0 Česko

Problémy kolem jmenování velvyslanců by se měly řešit méně hlasitě, vzkázal Nečas

Spor o velvyslance mezi Pražským hradem a Černínským palácem by se měl řešit diskrétněji. Myslí si to premiér a šéf ODS Petr Nečas. Problémem podle něj není termín, do kdy by se mělo zablokované jmenování velvyslanců vyřešit, ale spíš hlasitost některých aktérů sporu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Petr Nečas

Předseda vlády Petr Nečas | Zdroj: ČTK

„Myslím si, že by mělo patřit k politické kultuře zemí západoevropského střihu, kterou chceme být, to, že tyto záležitosti jsou řešeny diskrétně, a neřeší se přes stránky novin nebo obrazovky či reproduktory televizí a rozhlasových stanic. Klíčové je omezit hlasitost. Nejsme zase pod nějakým umělým časovým tlakem,“ prohlásil premiér.

Připustil ale, že celá situace kolem velvyslanců je problémová. „Tato věc nám neprospívá mimo jiné i proto, že některé velvyslanecké posty nejsou obsazeny, což samozřejmě není dobře.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoj v kauze jmenování velvyslanců se zajímala Renata Prátová

Po rychlém řešení volá i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS. „Protože by v některých zemích mohla situaci v praxi komplikovat, ale v této chvíli je na pánech prezidentovi a ministrovi zahraničních věcí, aby to společně s premiérem dokázali vyřešit,“ upozornil.

Kdy bude přestřelka mezi prezidentem Zemanem a ministrem a zahraničí a šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem vyřešena, ale není jasné. Termín další schůzky podle Schwarzenberga zatím není. „Asi za 10 dní. To závisí na prezidentovi, kdy mě chce uvidět. Žádný nový vývoj není, nic se neděje,“ uvedl.

TOP 09 nicméně za svým stranickým šéfem pevně stojí a je rozhodnuta jeho právo vybírat velvyslance bránit. „Situaci neřešíme, protože máme jasno. Držíme se názoru, že pan předseda Schwarzenberg má pravdu,“ sdělila ministryně práce Ludmila Müllerová.

Podle šéfa resortu financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska strana věří, že ho premiér Nečas neobejde a neuzavře dohodu za Schwarzenbergovými zády. Kvůli tomu TOP 09 dokonce hrozila odchodem z vlády. „Pan premiér ujistil ve svém prohlášení, že svého ministra zahraničí obcházet nebude. To je pro nás důležité ujištění.“

Jmenování nových velvyslanců se zadrhlo poté, co prezident začal prosazovat na post v Bratislavě bývalou první dámu Livii Klausovou. S tím ministr Schwarzenberg nesouhlasí. Otazník visí i nad jmenováním bývalého europoslance za KSČM Vladimíra Remka velvyslancem v Moskvě.

Renáta Prátová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme