Proč držet půst? Kvůli svému zdraví a solidaritě s chudšími

Tento týden začalo postní období, během kterého se křesťané mají připravit na největší svátky roku, Velikonoce. Půst může být inspirací i pro nevěřící. Je ale třeba během něj dodržovat určitá pravidla. Odlehčit po zimě jídelníček je velmi prospěšné, k půstu bychom ale měli přistupovat s rozumem, radí obezitolog Martin Matoušek z 3. interní kliniky Všeobecní fakultní nemocnice v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenina | Foto: Comstock Images

Vyvarovat bychom se podle něj měli hlavně hladovění. „Samozřejmě ne ten čtyřicetidenní půst. Na nízký příjem se velmi rychle zadaptujeme, ztrácíme výkonnost, zvyšuje se napětí, stres a v dlouhodobém hledisku to bývá kontraproduktivní. Většinou po období půstu dochází k vzestupu hmotnosti,“ vysvětluje lékař.

Přehrát

00:00 / 00:00

O půstu v reportáži Pavly Dluhoschové

Tomu se dá předejít dodržováním jednoduchých zásad. Doktor Matoušek doporučuje jíst střídměji pětkrát denně, omezit konzumaci sladkostí, tučných jídel a masa a naopak přidat ovoce a zeleninu. Na jaře si pokrmy dochuťte zelenou natí petrželovou, pažitkovou nebo cibulovou; mají hodně vitamínu A, C a železa. Žádné umělé potravní doplňky si kupovat nemusíte.

„Když můžeme jíst ryby, ovoce a zeleninu, vitamínů je dostatek. Pokud maso zcela nevyloučíme, což není potřeba, většinu látek dostaneme,“ konstatuje Matoušek.

Zdravější a střídmý jídelníček organismus nastartuje i k větší pohybové aktivitě.

Pro křesťany má ale půst význam především v duchovní rovině. Jak zdůrazňuje kněz Zbigniew Czendlik, měli bychom si uvědomit, že nejsme na světě sami.

„Znamená to, že solidarizujeme s těmi ve světě, pro které je celý život půstem. My patříme na tomto světě do třetiny lidí, kteří se přejídají. Vedle nás je spousta lidí, kteří trpí hlady,“ říká.

To, co na solidaritě ušetříme, bychom měli podle kněze věnovat na pomoc sociálně slabším. Výzva je to inspirující nejen pro věřící.

Pavla Dluhoschová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme