Proč musel bývalý člen ODS Ježek do vazby? Byl prostým podnikatelem, ale politici jednali na jeho příkazy, popsal soudce

Má zázemí v Americe, útěku do zahraničí se u něj ale soudce neobával. Daniela Ježka, vlivného podnikatele a bývalého člena ODS, poslal ústecký soud do vazby kvůli možnému ovlivňování svědků. Těch je v údajně miliardové kauze machinací s evropskými dotacemi na severu Čech více než stovka. Soud v usnesení, které má Zpravodajský web českého rozhlasu k dispozici, Ježka dokonce označuje za jednoho z hlavních aktérů, kterému severočeští politici plnili „přání a příkazy“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný podnikatel Daniel Ježek.

Obviněný podnikatel Daniel Ježek. | Foto: Reprofoto ČT

Rozkrýt organizovanou skupinu, v jejímž středu podle detektivů stáli podnikatelé a bývalí politici ODS Alexandr Novák a Daniel Ježek, napomohla výpověď exšéfa Úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petra Kušnierze (viz box Kdo je Petr Kušnierz).

Díky ní policisté zmapovali, jak skupina, která měla nezákonně posoudit přes 500 dotačních projektů, fungovala.

Kdo je Petr Kušnierz
Bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad. Byl odsouzen na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal opět, zatím nepravomocně souhrnným trestem sedmi lety vězení za ovlivňování projektů. Před pár dny si vyslechl obvinění i v aktuální kauze – společně s dalšími třiadvaceti politiky, úředníky a podnikateli.

"Z důkazů vyplývá, že Ježek měl být, společně s dalším obviněným, organizátorem, řídícím prvkem zločinecké skupiny. Měl skutečně velice výrazný vliv na všechny další obviněné, kteří se řídili jeho pokyny, měl v rozporu se zákonem nesporně dosah i na personální obsazení úřadu, tudíž i na zaměstnání a příjem některých spoluobviněných," popsal Ježkův vliv soudce Martin Majchrák v usnesení, kterým ho v polovině prosince poslal do vazby. Sám Kušnierz ho oslovoval jako Pana Velkomožného (psali jsme ZDE).

"Spoluobvinění, respektive minimálně značná část z nich, přestože oficiálně zaujímali v minulosti výrazně významnější společenské postavení než obviněný (Ježek), který byl oficiálně prostým podnikatelem, se měli dobrovolně podřizovat (jeho) autoritě a rozhodnutím a podle (jeho) přání a příkazů v minulosti jednat," stojí dále v devítistránkovém usnesení, které má Zpravodajský web Českého rozhlasu k dispozici.

Právě proto se soudce Majchrák rozhodl vyhovět návrhu státního zástupce a Ježka jako jediného z celkem 24 obviněných v kauze machinací s evropskými dotacemi v ROP Severozápad poslat do vazby. Důvod je podle soudu jednoduchý: tak jak spoluobvinění poslouchali Ježka v minulosti, mohli by na jeho příkazy jednat i nyní a mařit tak policejní vyšetřování. Svědků chce totiž státní zástupce předvolat ještě 128.

„ "Motivace obviněného zabránit řádnému objasnění stíhané trestné činnosti je nepochybně mimořádně vysoká, nepochybně intenzivní by tudíž byl i zájem obviněného ovlivňovat výpovědi svědků či spoluobviněných." “

"Úzký vztah" s Alexandrem Novákem

Obvinění v případu údajných machinací s evropskými dotacemi si v polovině prosince od policie vyslechlo 24 osob včetně bývalé hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové (ČSSD) či šéfa sociální demokracie v Karlovarském kraji Petra Navrátila.

Skupina měla podle obvinění v rámci ROP Severozápad nezákonně posoudit celkem 541 projektů, čímž mohla nastat škoda bezmála 14 miliard korun. Obvinění jsou stíháni pro poškozování zájmů Evropské unie, uplácení či zneužití pravomoci. Stíhaní podnikatelé a politici mají také obstavené majetky v hodnotě zhruba 900 milionů korun.

O dotačních miliardách na severu rozhodovali Novák s Ježkem. Oslovovali je Kapitán a Pan velkomožný, píše policie

Číst článek

Práci celé skupiny popsal soudce jako "mimořádně sofistikovanou a značně konspirativní". Na schůzkách například používaly rušičky a některá setkání byla ve "zvláštním režimu". Tím soudce Majchrák narážel na předchozí výpověď Kušnierze z loňského jara.

"Při další schůzce byly použity ještě přísnější konspirační opatření, kdy kromě použití rušičky se dotyční museli svléknout do naha a schůzku absolvovat v županu," stojí stručně hned v úvodu dokumentu.

Koláž Novák - Ježek | Foto: koláž Český rozhlas

Ježek veškerou vinu při vazebním zasedání popřel, soudce Majchrák mu ale neuvěřil. Toho, že by vlivný podnikatel a bývalý člen ODS mohl utéct a skrývat se v zahraničí, se ale neobával. Ježek prý několikrát uvedl, že je připraven s policií spolupracovat a skrývat se nehodlá.

Podezřelé projekty z ROP Severozápad: Projděte si v mapě jeden po druhém

Číst článek

Přitom podle státního zástupce má mimo jiné i finanční zázemí nejen v Česku, ale zejména ve Spojených státech amerických. Jeho manželka také vlastní vilu v Chorvatsku.

"Přiznal, že má poměrně úzký vztah s obviněným Alexandrem Novákem, kterého i opakovaně navštívil v USA, vlastní společně několik nemovitostí, společně rovněž podnikali, a to i na území USA. V USA byl za dobu posledních osmi let možná i pětkrát, jezdit motorkou, celkově tam byl určitě desetkrát," reprodukoval Ježkova slova soudce Majchrák.

Ježek si podle svých slov vydělává pronájmem čerpacích stanic, měsíčně zhruba padesát tisíc korun. Policie mu v polovině prosince zajistila pět nebo šest milionů korun.

Že se Ježek nechce trestnímu stíhání vyhýbat, zopakoval na dotaz Zpravodajského webu Českého rozhlasu jeho advokát Michael Kis.

"Nemám mandát od klienta. Dosud nebyl vyslechnut jediný svědek a je také zarážející, že návrh na vazbu byl podán jen na něj. K obsahu obvinění se ale vyjadřovat nemohu," uvedl pouze Kis. Podle jeho slov Ježek prý odevzdal i cestovní pas a slíbil složit milion korun. Ani to ale soudce neobměkčilo.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme