Proč může v oscarovém klání překvapit Kód Enigmy a Grandhotel Budapešť

Kdo dnes získá Oscara za nejlepší film? V minulých letech dostaly nejcennější sošku snímky nominované zároveň za střih, scénář, a až na jednu výjimku, kterou byl v roce 2012 historický thriller Argo, také za režii. Bude-li stejné pravidlo platit i letos, největší šanci na vítězství má komedie Grandhotel Budapešť a životopisné drama Kód Enigmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na slavnostní předávání filmových cen vrcholí | Zdroj: Reuters

Podle sázkových kanceláří jsou ovšem hlavními favority na nejlepší film roku hořká komedie Birdman a časosběrný film o dospívání Chlapectví. První jmenovaný už získal profesní ceny od sdružení amerických režisérů i producentů, druhý bodoval v britských cenách BAFTA. Tato tři ocenění jsou dlouhodobě silnými indikátory toho, kdo nejprestižnější filmovou trofej nakonec získá.

Jak předpovídat budoucnost

Datoví žurnalisté Českého rozhlasu prozkoumali historické statistiky a nabízejí k úvaze ještě jednu metodu věštění z kříšťálové koule: podívat se na to, nakolik souvisí zisk Oscara za nejlepší film s nominacemi stejného filmu v ostatních kategoriích.

Zatímco ocenění od amerického svazu režisérů funguje jako předpoklad pro zisk Oscara v 76 procentech případů a cena BAFTA ve 48 procentech (řeč je o posledních 25 letech), nominaci na Oscara za nejlepší střih a scénář měly v tomto tisíciletí úplně všechy filmy, které cenu nakonec dostaly.

V následující tabulce si můžete projít vítěze uplynulých ročníků a jejich nominace a případná vítězství v dalších kategoriích. Kategorie jsou seřazené zleva doprava podle toho, jak silnými "prediktory" vítězství jsou. Ukazuje se například, že výrazný, zapamatováníhodný výkon ve vedlejší roli může být pro úspěch celého filmu důležitější (77 % pozdějších vítězů) než nominace hvězd v hlavních rolích (tu mělo jen 54 procent pozdějších vítězů).

Když všem osmi filmům, nominovaným letos na Oscara za nejlepší snímek, sečteme body za nominace v ostatních kategoriích, získáme následující žebříček. Kód Enigmy, film o životě počítačového génia Alana Turinga, v něm těsně poráží hravý Grandhotel Budapešť Wese Andersona.

Podle profesionálních bookmakerů, kteří své kurzy odvozují především od již udělených profesních cen, jsou přitom tyto dva filmy na letošním žebříčku favoritů až na druhém a třetím místě, za Birdmanem a Chlapectvím. Nepřestane-li ale pravidlo "povinné nominace" nejlepšího filmu také na cenu za scénář a střih platit zrovna letos, může jeden ze dvou černých koní s vysokými kurzy 1:40 a 1:50 filmové fanoušky i sázkaře překvapit.

Shodne se Akademie s filmovými fanoušky?

Kdyby se Akademie rozhodovala podle popularity filmů mezi diváky, vyhrál by na celé čáře Americký sniper. Válečné drama utržilo v amerických kinech více než všech sedm nominovaných konkurentů dohromady a jako jednoznačný vítěz vychází i z průzkumů veřejného mínění.

Většinový vkus a mínění amerických akademiků jsou ale dvě různé věci. Ukazuje se to i při porovnání toho, jak nominované filmy dopadly v hodonocení uživatelů Česko-Slovenské filmové databáze. S oficiálním oceněním se naposledy shodli v letech 2000, 2003 a 2004. Film 12 let v řetězech, který vyhrál loni, zařadili internetoví uživatelé až na páté místo mezi nominovanými. Nejčastěji vyhrávají filmy nacházející se zhruba ve třetině pásma mezi nejlíp a nejhůř hodnoceným nominovaným filmem. Tomu letos nejlépe odpovídá Grandhotel Budapešť.

Marcel Šulek, Petr Kočí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme