Proč to Paroubek bere zpět přes Cerhenice? S místním starostou ho pojí i přátelství s Rathem

„Členství mi nabídlo dvacet organizací po celé České republice,“ pochlubil se v rozhovoru pro Český rozhlas Plus minulý týden expremiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Přesto přihlášku do strany podal ve středočeských Cerhenicích, se kterými nemá na první pohled nic společného. Cerhenické buňce šéfuje místní starosta a výrazná osobnost sociální demokracie v kraji Marek Semerád. Ten Paroubka ale v minulosti kritizoval a rozcházel se s ním i v názoru na prezidenta Miloše Zemana. Pojítko mezi nimi přesto je - exhejtman David Rath (dříve ČSSD).

Praha / Cerhenice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek

Expremiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek | Foto: Petr Topič / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Cerhenickým starostou se Marek Semerád stal v roce 2002 ve svých čtyřiadvaceti letech. O šest později se ujal také postu předsedy ČSSD na Kolínsku a ve stejné době zasedl i v krajském zastupitelstvu. Tehdy kraj ovládl David Rath, dnes stíhaný kvůli úplatkům, a Semerád se zařadil mezi jeho nejvěrnější spolupracovníky.

Přijali jsme Paroubka, oznámila cerhenická ČSSD. Praha by měla věc znovu projednat

Číst článek

Loajalita mu vynesla mimo jiné křeslo šéfa středočeského zastoupení v Bruselu, do kterého ho dosadil bez výběrového řízení. Čtyři roky tak pobíral plat 90 tisíc měsíčně a další výhody. Opozice to tehdy kritizovala s tím, že neodvádí žádnou práci. Ačkoli to krajské vedení odmítalo, po zatčení Ratha Semeráda z funkce odvolalo.

Politiku navíc Semerád spojil s podnikáním. Spoluvlastnil firmu Cui bono, která starostům nabízela zprostředkování evropských dotací na klíč včetně výběrového řízení. Z firmy odešel v roce 2011. Jeho podnikatelské aktivity později vyšetřovala i policie, po ročním vyšetřování případ odložila.

Rathův oblíbenec

Semerád se Ratha zastával i poté, co ho policie zadržela se sedmi miliony v krabici od vína. Tvrdil, že věří v jeho nevinu. Dodnes je Semerád označován za jeho dlouholetého spolupracovníka, přítele, učně nebo také oblíbence. On sám se ale těmto nálepkám brání.

„Samozřejmě jsme kamarádi. Já ho ale znám od té doby, co je hejtman. To je osm let, to není dlouholeté přátelství. Na rozdíl od jiných sociálních demokratů ale nebudu říkat, že jsem ho neznal, když mi pomohl a pomohl mé obci," popsal Semerád.

Marek Semerád

Ještě loni Semerád působil jako náměstek hejtmana a byl jedním z nejvlivnějších středočeských politiků. Změna nastala po neúspěchu v krajských volbách. Semerád se vzdal funkce prvního místopředsedy krajského výboru ČSSD i postu v nově zvoleném krajském zastupitelstvu. Byl také několikrát v hledáčku policie. Naposledy týdeník Euro napsal, že se protikorupční detektivové zajímají o čerpání dotací městysem Cerhenice z fondů kraje i Evropské unie. Ty totiž výrazně narostly poté, co se do čela kraje postavil David Rath.

Stejně tak se přátelstvím s Rathem nikdy netajil Jiří Paroubek. Když odcházel z čela sociálních demokratů, doporučil ho i jako svého nástupce. Že by ale spojení s bývalým středočeským hejtmanem bylo hlavním důvodem pro Paroubkův návrat do strany právě v Cerhenicích, oba muži zpochybňují.

„Já myslím, že to s tím nemá tak nic moc společného. S panem doktorem Rathem máme velice dobré vztahy, to je pravda. Nejsme ale osobní přátelé, my si trvale vykáme, ale máme velmi dobré osobní vztahy. Asi neprozradím nic důvěrného, když řeknu, za ním chodím i jako za lékařem," popsal Paroubek.

Paroubek: Cerhenice nejsou žádní outsideři

Výběr Cerhenic tak Paroubek přiřkl zejména svým dřívějším návštěvám městyse i tamní dlouhodobě silné podpoře ČSSD: „Jednak jsem tam byl v minulosti. Vážím si práce starosty Cerhenic a práce celé místní organizace. Nejsou to žádný outsideři, právě naopak. Pan starosta má viditelné výsledky a silnou organizaci."

Do Cerhenic zavítal například krátce po volbách v roce 2006, aby „odměnil" místní voliče. Sociální demokraté zde tehdy získali 48 procent.

Sám Semerád připomíná, že se s Paroubkem zná už od devadesátých let, kdy působil u Mladých sociálních demokratů. Tehdy také spolupracoval s Paroubkovým časopisem Trend.

Starosta Cerhenic a výrazná osoba krajské ČSSD Marek Semerád | Foto: Profimedia | Zdroj: Profimedia

„Psal jsem tam články, byl jsem student a byla to pro mě vítaná možnost přivýdělku. Diskutovali jsme spolu o levicových tématech a znal jsem ho tak mnohem dříve než Davida Ratha. Paroubka znám 20 let," uvedl.

Semerád současně Paroubka v minulosti i dost kritizoval. Vyčítal mu například prohru ve volbách v roce 2010. Podle něho za volební porážkou stálo Paroubkovo arogantní chování. „Vycházíme spolu normálně. Když byl předseda, tak jsme se spíš hádali."

S Paroubkem si nesednou přitom ani v názoru na prezidenta Miloše Zemana. Zatímco Semerád Zemanovi v minulosti udělil čestné občanství a uvažoval o vybudování jeho muzea v Cerhenicích, Paroubek se s ním nikdy moc nemusel. „To jsou detaily, kterými se on ani já nezabýváme," řekl k tomu Paroubek.

Jiří Paroubek

Čtyřiašedesátiletý Paroubek vstoupil do ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005. Byl premiérem a předsedou nejsilnější politické strany. V říjnu 2011 oznámil odchod z ČSSD a spoluzaložil stranu Národní socialisté - levice 21.století (LEV 21), která však ve volbách neuspěla. Odešel v roce 2014 a v politice se tehdy rozhodl skončit, aby se mohl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem.

Nabídnout Paroubkovi členství podle Semeráda bylo „aktem slušnosti". „Udělal chybu, odešel z naší strany, uznal to a teď se chce stát řadovým členem. A já přece nebudu říkat, že ho nebereme, když je to sociální demokrat. Každý dělá chyby. Vždyť mi ho dávali za vzor a teď ho nechtějí," popsal dále s tím, že ČSSD není žádní exkluzivní klub, ale všelidová strana.

Členové cerhenické organizace přijetí Paroubka do ČSSD odmávli v pondělí. Opětovný vstup do strany přitom musí podle stanov schválit Paroubkova původní domovská organizace, tedy Praha. Vedení pražských sociálních demokratů o tom ale hlasovalo už minulý týden a jeho návrat jednomyslně zamítlo.

Nyní se cerheničtí sociální demokraté obrátili na předsedu středočeské ČSSD Jana Hamáčka, aby jim pomohl a pokusil se názor pražských sociálních demokratů změnit.

„Pan Hamáček působil dříve jako Paroubkův poradce a s pražskými sociálními demokraty má, na rozdíl ode mě, dobré vztahy. Tak uvidíme," dodal Semerád.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme