Proč se odhady počtu demonstrantů liší? Roli mohou hrát státní svátky i zvolená metoda

Server iROZHLAS.cz napočítal na fotografii středeční demonstrace na Václavském náměstí na 8,3 tisíce lidí, mobilní operátoři odhadují 12, případně 19 tisíc. Čím jsou rozdíly způsobené?

Tento článek je více než rok starý.

DATA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítání demonstrantů na Václavském náměstí

Počítání demonstrantů na Václavském náměstí | Foto: Petr Kočí | Zdroj: Český rozhlas

Kolik lidí přišlo ve středu na Václavské náměstí na demonstraci proti politice ministra financí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana? Organizátoři mluvili o dvaceti až třiceti tisících demonstrantech. Dva mobilní operátoři zveřejnili dvě různá čísla: 19 a 12 tisíc demonstrantů.

Server iROZHLAS.cz včera publikoval výsledek vlastní analýzy: na fotografii Václavského náměstí pořízené dvacet minut po začátku demonstrace napočítal 8,3 tisíce lidí. Jaké metody se při počítání demonstrací používají a čím mohou být jednotlivé odhady zkreslené?

Zásadní vliv na výsledek má rozhodnutí analytiků, jak dlouhé období do demonstrace započítat a koho ještě považovat za jejího účastníka, a koho za náhodného kolemjdoucího. Ačkoli počítání velikosti davu není úplně exaktní věda, výsledná čísla vzbuzují silné emoce. Ukázalo se to v USA při sporu o počet diváků na inauguraci Donalda Trumpa nebo minulý měsíc na Slovensku

„Metoda, kterou použil Český rozhlas, dává smysl a použil bych ji taky," říká sociolog Jakub Macek z Masarykovy univerzity. "Vzít obrazový záznam, rozdělit ho do čtverců a počítat," tak shrnul asi nejjednodušší, ale podle jeho názoru i nejefektivnější metodu na odhad velikosti davu. Tento postup má ale podle něj i slabinu: „Fotografie demonstrantů zachycuje jen konkrétní časový snímek, ne fluktuaci v čase."

Jak demonstranty počítají operátoři

O podrobnější analýzu demonstrace v průběhu času se snaží na základě dat o mobilních telefonech přihlášených do jejich sítí mobilní operátoři. T-Mobile odhadl, že mezi šestou a sedmou hodinou večerní bylo v horní částí Václavského náměstí asi o 19 tisíc osob víc než v jiné pracovní dny od začátku května. Operátor přitom počítal každý unikátní telefon bez ohledu na to, jestli se jeho uživatel na místě zdržel, nebo jen procházel, případně projížděl například autem po magistrále.

Určitý kompromis si vyžádalo také přesné vymezení sledované oblasti: „Vybereme vysílače, které by ten úsek mohly pokrývat. Je problém, že by ten vysílač mohl pokrýt o i něco větší oblast, proto se to snažíme vybrat zodpovědně," popsal serveru iROZHLAS.cz svou metodu analytik T-Mobile Marek Filip.

Dál už operátor data nijak nefiltroval, jen vyloučil cizince. A proč byla čísla odlišná od počtu osob na fotografii? „Vysvětloval bych si to tím, že ti lidé se tam mohli vystřídat. Přišli tam, po chvíli odešli, my jsem je započítali, vy je na fotografii nevidíte," řekl Filip.

S vlastním odhadem počtu demonstrantů přišel na akci R meetup i analytik Jan Romportl z O2 (55. minuta a dále). Ten z mobilních dat odvodil že v době demonstrace mezi pátou hodinou odpoledne a devátou večer bylo na Václavském náměstí o 13 tisíc lidí víc než minulou středu.

Analytici O2 pak na dotaz serveru iROZHLAS.cz výpočet zpřesnili na 12 tisíc demonstrantů.

Za velké rozdíly mezi dvěma odhady dvou operátorů i mezi počty demonstrantů zachycených na fotografii tedy pravděpodobně může kombinace několika faktorů: každý z obou operátorů použil jiné časové okno (T-Mobile jednu hodinu, O2 čtyři hodiny), ve kterém mezi demonstranty započítali každý mobilní telefon, který se přihlásil k síti – zatímco fotografie, kterou analyzoval server iROZHLAS.cz zachytila velikost davu v jednu chvíli 19 minut po zahájení demonstrace.


Důvodem je i to, že fotografie zachycuje jen horní část náměstí od Vodičkovy ulice k soše svatého Václava. Ve spodní části náměstí – jak vyplývá z dalších fotografií – nebyla hustota davu výrazně vyšší než v běžný pracovní den, navíc se tam ve stejné době shlukovali lidé také u žlutého stanu Ligy proti rakovině, kde v té době koncertoval Jaroslav Uhlíř. Zatímco na fotografii, z níž vychází analýza serveru iROZHLAS.cz zachyceni nejsou, mobilní operátoři je pravděpodobně neodfiltrovali.

Mobilní síť navíc pravděpodobně registrovala i osoby v širším okolí náměstí. "Z analýzy jsme vyloučili SIM karty, které se na Václavském náměstí pohybují pravidelně," uvedl Michal Girgle z O2. To  by mohl být hlavní důvod, proč O2 hlásí podstatně nižší počet pravděpodobných účastníků demonstrace než T-Mobile, který si podobnou podmínku nestanovil.

Roli mohl hrát i výběr období, se kterým operátoři nárůst počtu lidí na Václavském náměstí v době demonstrace srovnávali: První dva květnové pracovní týdny byly díky státním svátkům pravděpodobně o něco klidnější a náměstí méně frekventované než v běžné pracovní dny. Nárůst počtu lidí, kteří se po náměstí pohybují ve srovnání s tímto obdobím se pak může zdát vyšší, než by odpovídalo skutečnosti.

 

Jan Cibulka, Petr Kočí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme