Proč unesení bratři skončili v dětském centru? Soud je rodičům odebral kvůli nedostatečné péči

Sourozenci David a Leonard Lackó, které v pátek ze strakonického dětského centra unesli rodiče, byli matce a otci odebráni kvůli nedostatečné péči. Předběžné opatření na odebrání desetiletého Davida a jeho o šest let mladšího bratra vydal v červenci českokrumlovský soud. Stejná instituce nyní rozhoduje v řádném řízení o další budoucnosti dětí. Neveřejné líčení pokračuje u českokrumlovského soudu ve středu, řekl mluvčí soudu Jan Montag.

Český Krumlov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec sourozenců Branislav S. a jejich matka Anita L. | Zdroj: Policie ČR

„S ohledem na věk dětí nemůžeme další podrobnosti k případu zveřejňovat. Soud bude řešit v této věci ve vztahu k dětem i choulostivější záležitosti, proto bylo rozhodnuto o vyloučení veřejnosti při jednání," uvedl Montag.

Rodiče Anita Lackó a Bronislav Sloboda unesli děti ze strakonického centra při páteční návštěvě. Sourozenci v tomto zařízení byli od července. „Šlo o několikátou návštěvu rodičů, kteří si patrně dobře zmapovali situaci a únos si připravili," řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podle některých svědků rodiče použili při únosu pyrotechniku, aby odlákali pozornost. „O ničem takovém zprávy nemáme a domnívám se, že bychom to věděli," řekl k tomu Matzner.

Rodiče pocházejí ze Slovenska a podnikali v Rakousku. Poslední dobu měli ze zatím neznámých důvodů bydliště v Jihočeském kraji. „Ale celá rodina je pro nás zatím dost neprůhledná," uvedl Matzner.

Policie žádá o pomoc

Po pátečním únosu zahlédli svědci rodiče i děti v německém Freyungu. Na Anitu Lackó a Bronislava Slobodu byl vydán evropský zatykač.

Mladší Leonard měl na sobě naposledy zelené tričko, tmavě modrou mikinu s kapucí značky Adidas, tepláky a na nohou boty s batmanem. Vlasy má špinavě blond, velké výrazné oči a znatelné kruhy pod očima.

Starší David měl naposledy oblečené žlutooranžové tričko s dlouhým rukávem, vpředu s anglickým nápisem a tmavě modré tepláky. Má střiženou ofinu v půli čela. „Oba chlapci jsou bledší pleti," uvedl Matzner.

Rodiče odjeli s dětmi vozem Chrysler Voyager zelené barvy s poznávací značkou BA477HU. Policie žádá, aby lidé jakékoliv informace o hledaných volali na linku 158.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme