Proces ‚impeachment‘ je pojistkou demokracie a umožňuje sesazení prezidenta

Odcházející prezident Václav Klaus čelí obvinění z velezrady. Jedná se o akt spíše symbolického rázu, protože Klausovi končí funkční období již tento čtvrtek. Sesazení prezidentů z funkce však není ve světě věcí neběžnou. V zahraničí stačí jako důvod i jen porušení jakéhokoli zákona. Nejčastěji musejí zástupci země odejít z úřadu kvůli korupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad (ilustační foto) | Foto: Filip Jandourek

Velezrada je složité slovo, které se prakticky nedá přeložit. Ale většina zemí má nějaký mechanismus pro odvolávání hlavy státu. Tomuto procesu se anglicky říká „impeachment“ a zahrnuje konkretizaci důvodů a podmínek, za jakých lze hlavu státu odvolat.

Nejčastěji se jedná o závažné protiústavní nebo nemorální chování. Ale třeba v Německu stačí i úmyslné porušení zákonů.

Senátoři předají Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta Klause

Číst článek

Ve vyspělých demokraciích se proces sesazení významného politického reprezentanta prakticky nevyužívá, protože politici vědí, jak se chovat. Například ve Spojeném království k němu došlo naposledy v roce 1848, v Norsku 1927.

Z modernější historie opakovaně pokusům o sesazení čelil v 90. letech Boris Jelcin. Slavný, i když velmi netypický, byl samozřejmě proces s Billem Clintonem, který lhal o vztahu s Monicou Lewinskou.

Informace o žalobě na prezidenta Klause si našla cestu i za Atlantik

Číst článek

Parlament se už také dvakrát pokusil sesadit současného rumunského prezidenta. Naposledy se tak stalo vloni v létě. V této zemi je ale symbolickým soudcem lid a prezident referendum v obou případech ustál.

Naopak úspěšný byl například brazilský parlament v roce 1992, když se zbavil prezidenta kvůli korupci. A korupce zlomila vaz v roce 2004 i litevskému prezidentovi.

Ondřej Bouda, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme