Proces s Kajínkovými dozorci o měsíc odročen

O měsíc odložil šumperský soudce rozhodnutí v kauze se dvěma mírovskými dozorci. Oba muži čelí podezření, že nedbale kontrolovali cely, a umožnili tak loni v říjnu útěk Jiřímu Kajínkovi. V procesu, který se konal za zdmi věznice v Mírově, byli jako svědci povoláni také dvojnásobní vrazi Jiří Kajínek a Martin Vlasák. Vlasák byl s Kajínkem v době útěku v cele.Bývalí dozorci své obvinění popírají. Tvrdí, že v osudný den cely kontrolovali a postupovali při tom tak, jak bylo v praxi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kajínek, který byl kvůli procesu už před měsícem do Mírova tajně převezen z valdické věznice, odmítl včera o okolnostech svého útěku vypovídat. V improvizované soudní síni v mírovské věznici strávil jen asi dvě minuty. Jeho písemná výpověď byla pouze přečtena.

Během prvního dne procesu bylo vyslechnuto sedm svědků, jejich rozporuplné výpovědi vynesly na světlo řadu nesrovnalostí. Dozorci obvinění ze zanedbání svých povinností popírají. Jejich obhajobu podpořil i doživotně odsouzený vězeň Martin Vlasák, který byl v době útěku s Kajínkem na cele.

Proces má objasnit okolnosti, za kterých se Jiřímu Kajínkovi podařilo loni na podzim uprchnout z jedné z nejpřísněji střežených věznic v České republice, a odpovědět například na otázku, jak se do Kajínkovi cely dostalo několik nástrojů včetně diamantové šňůry, s jejíž pomocí přeřezal mříže. S konáním soudního líčení přímo v mírovské věznici od počátku nesouhlasí obhájce obžalovaných Jan Špilháček.

Doživotně odsouzený Jiří Kajínek je znovu ve vězení ve Valdicích. Z Mírova, kde svědčil v kauze se dvěma bývalými dozorci, ho převezla eskorta. Zástupce ředitele valdické věznice Pavel Kuřátko, ale odmítl upřesnit, kdy byl do vězení převezen. Obyvatelé Mírova se domnívají, že Kajínek odjel za přísných bezpečnostních opatření hned po výslechu u soudu.

Milan Kopp, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme