Proces stárnutí české populace nebude tak dramatický, připustil premiér

Premiér Petr Nečas poprvé připustil, že proces stárnutí české populace asi nebude tak dramatický, jak někteří politici předpovídali. Podle jeho slov je vždy lépe se připravit na tu horší variantu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto)

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Premiér se přitom opírá o prognózu demografů z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ta ale není nová, jak se politici mylně domnívají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu diskutovali ve Stalo se dnes Tomáš Kučera a Jitka Rychtaříková z přírodovědecké fakulty UK

„Ta prognóza vznikala v prvním čtvrtletí loňského roku, a je to ta prognóza, se kterou pracoval poradní expertní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí, to znamená druhá Bezděkova komise,“ potvrdil ve Stalo se dnes jeden z autorů tohoto výhledu Tomáš Kučera.

„Od té doby žádná nová prognóza nevznikla, ani revize, takže veškerý ten humbuk, který tady je asi tak týden, je abych tak řekl planým poplachem. Vznikl tím způsobem, jsme začátkem tohoto roku, v lednu, přepočítávali ty detailní výsledky podle zadání poradce pro důchodovou reformu Věcí veřejných pana Rusého. Na jeho objednávku jsme to přepočítali, ty výsledky jsme jinak sumarizovali. Ale jsou to stejné výsledky, se kterými pracovala Bezděkova komise,“ vysvětlil Kučera.

Jak ale dále ujistil, stárnutí české populace bude velice výrazné. „A to, že bude, je naprosto jasné.“

„Jestliže počet seniorů, budeme se bavit o té skupině 65+ s ohledem na posunování hranice důchodového věku, se prostě v horizontu nějakých 40 let zdvojnásobí, při pouze mírném nárůstu počtu obyvatel, v řádu možná několika set tisíc, možná dokonce stagnace na současné úrovni, tak já si myslím, že to je poměrně výrazná změna,“ dodal autor prognózy.

Tu nicméně považuje v některých směrech za příliš optimistickou Jitka Rychtaříková, vedoucí katedry demografie PF UK. Ta se domnívá, že stárnutí populace bude ještě intenzivnější, vzhledem k tomu, že se bude rodit méně dětí, než autoři výhledu předpovídají.

„Úhrnnou plodnost, tj. průměrný počet živě narozených dětí na jednu ženu, prognózují jako poměrně vysokou, to znamená 1,7 dítěte na jednu ženu, a vlastně dneska ta hodnota je 1,5. A vzhledem k tomu, jak se situace vyvíjí, jak se tady vytváří prostředí pro rodinu, tak si myslím, že to je poměrně utopistický scénář,“ řekla Rychtaříková ve Stalo se dnes.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme