Soud potrestal trojici mužů za prodej rohu nosorožce podmínkou. Proti rozsudku se odvolali

Pražského policistu a jeho dva společníky, kteří chtěli prodat roh kriticky ohroženého nosorožce tuponosého na asijský trh, ve čtvrtek soud odsoudil k podmíněným trestům. Policista David Kučera si vyslechl rozsudek deseti měsíců s dvouletou podmínkou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožec tuponosý

Nosorožec tuponosý | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Další obžalovaní, Oskar Rousek, stejně jako čínský prostředník Lu Sin-Sia, který se jednání nezúčastnil, byli odsouzeni k osmi měsícům, také s dvouletou podmínkou. Obhájci obžalovaných se na místě proti rozsudkům odvolali.

Vědcům se znovu podařilo odebrat vajíčka nosorožce tuponosého severního. Záchranu narušil koronavirus

Číst článek

Trojice čelí obžalobě z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, za což v případě odsouzení hrozí až pětileté vězení. Předseda senátu Vítězslav Rašík v závěrečné řeči zdůvodnil výši rozsudků na dolní hranici trestní sazby předchozí bezúhonností obžalovaných, skutečností, že čin se stal už v roce 2015 a faktem, že prodej horní části předního rohu nosorožce se nakonec neuskutečnil.

Roh navíc před lety získala manželka obžalovaného Rouska legálně. Obžalovaní však neměli k prodeji povolení ministerstva životního prostředí.

Inspekce obvinila českého policistu a další dva muže. Chtěli prodat roh ohroženého nosorožce do Asie

Číst článek

Kučera spolu se svým známým Rouskem chtěli podle státního zástupce na přelomu let 2014 a 2015 prodat horní části předního rohu nosorožce, plánovali za něj získat 500 tisíc korun či více. Oslovili proto podle obžaloby prostředníka, který ho měl nabídnout k prodeji.

Trojice nakonec roh neprodala, protože ji neuspokojila nabídka 400 tisíc korun a požadovala dvojnásobek. Na nelegálním trhu by však podle státního zastupitelství převyšovala hodnota rohu 1,5 milionu korun.

Kučera i jeho dva společníci v předchozím jednání žalobu odmítli. Policista u Obvodního soudu pro Prahu 4 prohlásil, že je jeho stíhání vykonstruované a účelové. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podle něj nepostupovala při vyšetřování standardně a ve spise je mnoho lží a fabulací.

Soud osvobodil většinu obviněných kvůli nosorožčím rohům. Státní zástupce se odvolal

Číst článek

Kučera u soudu uvedl, že se při vyšetřování dostal do konfliktu s určitými zájmovými skupinami, které ho chtěly odstranit. Cenu nosorožčího rohu údajně zjišťoval kvůli svému vyšetřování v asijské komunitě. Jeho další postup ale nakonec neschválil nadřízený.

O rohy nosorožců je zájem především v zemích východní Asie, kde se používají v tradiční medicíně. Přestože byl prodej a nákup nosorožčích rohů v celém světě zakázán už v roce 1977, kvůli rostoucí poptávce po rozích je pytláci dále zabíjejí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme