Prodej Škody Plzeň mohl podle Švýcarů provázet stomilionový úplatek

Švýcarská prokuratura zjistila podezřelé finanční transakce při privatizaci Škody Plzeň skupinou Appian. Jde o 150 milionů korun, které dostala za údajné poradenství tajemná firma sídlící na Britských Panenských ostrovech, odkud se pak peníze oklikou vrátily zpátky do Česka. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1.brána Průmyslové zony Škoda Plzeň

1.brána Průmyslové zony Škoda Plzeň | Foto: www.plzen.eu

O pomoc při vyšetřování žádají tuzemské státní zástupce detektivové ze Švýcarska, kteří hovoří doslova o podezření z korupce.

„Jeden z argumentů je, že firma na Panenských ostrovech, která se jmenuje Ashby, má velmi mlhavou smlouvu s Appianem o tom, co vlastně za oněch 150 milionů měla dělat. Zároveň si kladou otázku, proč má při privatizaci v Česku radit společnost z Panenských ostrovů,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu jeden z autorů článku Janek Kroupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švýcaři mají podezření na uplácení při prodeji Škody Plzeň. Podrobnosti vysvětlil v Ozvěnách dne novinář MfD Janek Kroupa

Švýcaři podle něj poměrně přesně zmapovali toky peněz, přičemž zhruba 30 milionů šlo dál ze společnosti Ashby do firmy Darios Management z Britských Panenských ostrovů. Její manažer pak peníze na účtu spravoval ve prospěch lidí ze společnosti Slavia Capital Praha, najaté českým státem na poradenství při privatizaci Škodovky.

„To znamená, že tito lidé byli přinejmenším v poměrně gigantickém střetu zájmů, a velmi pravděpodobně kvůli tomu Švýcaři mluví o podezření z korupce,“ vysvětlil Kroupa.

Druhá podezřelá transakce končí u české společnosti Marila Invest, jejímiž hlavními postavami byli kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr a později zastřelený kmotr podsvětí František Mrázek. Šlo o zhruba 100 milionů korun, které Marile jako půjčku poslala lichtenštejnská nadace Antinari Anstalt. K ní před tím peníze putovaly od společnosti Ashby.

„Není jasné, kam přesně dál peníze šly, nicméně je tady návod k tomu, co se asi s penězi dělo, protože zase nezůstaly na tom samém místě a distribuovaly se dál formou různých půjček a pronájmů značek. Končily velmi pravděpodobně v okolí lidí, kteří měli možnost ovlivnit nákup Škodovky,“ popsal novinář.

Podle deníku Švýcaři požádali tuzemské Vrchní státní zastupitelství už před rokem, aby jim rozdělení podezřelých 150 milionů korun pomohlo rozklíčovat. Součástí měly být i domovní prohlídky a výslechy. „A tady se zatím nestalo nic,“ dodal Kroupa.

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme