Prodej tvrdého alkoholu by se mohl zpřísnit. Poslanci rozhodnou o zavedení koncesí

Prodejci tvrdého alkoholu budou zřejmě muset nejdřív získat koncesi. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes začnou projednávat poslanci. Předloha reaguje na loňskou aféru s pančovaným alkoholem. Podle obchodníků ale zavedení koncesí na prodej lihovin problémy s nelegálním trhem nevyřeší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle představ ministerstva průmyslu a obchodu má koncesi získat každý, kdo o ni požádá. Cílem normy je totiž snazší kontrola prodeje lihu, nikoliv zatěžování podnikatelů byrokratickými záležitostmi.

„Koncese nebude nějak odborně nebo finančně omezena, to znamená, dostane ji každý, kdo si o ni požádá. Nám nejde o to nějak omezovat vstup takových subjektů na trh, nám jde o to, že se ukázalo právě v období metanolové aféry, že je velmi důležité, aby měl stát přehled, v kterých kamenných prodejnách prodej probíhá, protože pokud se něco takového děje, pak je třeba mít k dispozici kontrolu,“ vysvětlil ministr Martin Kuba.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky je ale v takové podobě návrh nadbytečný. Obchodníci navrhují, aby licenci nezískal každý, ale například prodejci, kteří vedou podvojné účetnictví.

„Řešení prodeje alkoholových koncesí je velmi významná záležitost, takže se musí stanovit přísná dikce, kdo tuto licenci na prodej alkoholu může dostat. Já jsem byl velice zklamán výsledkem návrhu zákona, protože z té dikce vyplývá de facto to, že licenci může získat každý,“ uvedl Juračka.

Zpřísnění podmínek požadují i někteří poslanci. Výhrady má rovněž opoziční ČSSD, normu ale podle šéfa poslaneckého klubu Jeronýma Tejce v prvním kole projednávaní podpoří.

„Já bych považoval za nešťastné, kdyby sociální demokraté anebo sněmovna jako celek odmítla návrhy hned v prvním čtení, to znamená po té prvotní diskuzi, a nepropustila je do jednání výboru, kde by mohly být upraveny. Právě proto, že jsme tady poměrně dlouho čekali na reakci vlády, jsme se dohodli, že přestože nemáme úplně totožný názor na řešení problémů s vládou, podpoříme to, aby návrhy nespadly pod stůl hned na začátku,“ potvrdil.

Tereza Bartůňková, Martina Spěváčková, krw, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme