Prodejci budou mít 60 dní na doložení původu skladovaného alkoholu

Nezávadný a prověřený alkohol by se na pulty mohl dostat během několika dní. Výrobci i obchodníci ale budou muset přesně doložit, odkud alkohol pochází a to, že neobsahuje žádnou zdraví nebezpečnou látku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodka, alkohol (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Pokud prodejce nebude moci dokázat původ alkoholu, měl by ho zlikvidovat. Likvidaci se pravděpodobně nevyhnou ani statisíce již otevřených lahví v restauracích a barech.

Na prokázání průvodu budou mít prodejci dva měsíce od pravděpodobného zmírnění prohibice ve středu večer.
Dodržování budou kontrolovat inspektoři.

Pokud bude původ neznámý, alkohol čeká likvidace. „Podle policejních zdrojů přes veškerý úspěch ve vyšetřování nebyla síť otráveného alkoholu jednoznačně zmapována až do konce a má evidentně několik kaskád rozvětvení, takže ji nebude nikdy možno se zárukou vyčistit,“ říká ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu zazněla reportáž Václavy Marešové o budoucnosi staženého alkoholu

Obchodníci a majitelé barů mohou samozřejmě na likvidaci alkoholu tratit. Ve hře je proto varianta, že by jako kompenzaci dostali zpět zaplacené DPH a spotřební daň.

Ministři zatím o tomto kroku neuvažují. Podle ministra zdravotnictví Hegera by se měla odškodnění vymáhat spíše po pachatelích.

Opačný názor má ale místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek, který upozorňuje, že stát by měl obětem otrav pomoci.

„Stát je vůči obětem jako tradičně pasivní. Nese zodpovědnost za celou událost a tragédii, přesto je postup jasný. Oběti by se měli stát účastníky řízení, které je v současné době vedeno,“ říká Zaorálek.

Policie varuje před neokolkovanou hruškovou vodkou

Číst článek

Řada lidí najde doma alkohol, který sice má kolek a pochází z obchodu, ale důvěru k němu nemají. Na mnoha místech republiky existují místa, kde se dá udělat rozbor lihovin. Jejich seznam lze najít na webu ministerstva zdravotnictví.

Rozbor ale může stát také více než samotná láhev alkoholu. A tak možná lidem nezbude nic jiného než alkohol vylít a raději si koupit nový.

Václava Marešová, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme