Prodejci na akcích mají nový trik. Nabízí platbu doma, pak žádají sankci

Na předváděcích akcích se objevil další trik, jak vymámit z důvěřivých lidí peníze. Nová finta vypadá velmi seriózně, protože se prodejce vůbec nebrání přijmout nechtěné zboží zpět. Je v tom ale pochopitelně velký háček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české peníze, bankovky, mince | Foto: Eva Odstrčilová

Je to velmi dobře vymyšlené, říká Marcela Reichelová ze Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje. Tato poradna na případ upozornila.

Nádobí za tisíce korun dostane zákazník domů a peněženku může nechat v kapse.

„Lidé v podstatě uzavřou kupní smlouvu, zboží si odvezou, ale nezaplatí. Domluví se s obchodním zástupcem, že přijde pro peníze domů,“ vysvětluje Reichelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nový trik prodejců při předváděcích akcích se zaměřil reportér Martin Knitl

Tím to všechno teprve začíná. Radiožurnálu se podařilo vypátrat jednu z poškozených, která bydlí kousek od Ostravy. Souhlasila s rozhovorem jen po telefonu a bez uvedení jména.

Podepsala smlouvu s mělnickou firmou BECK CZECH, protože chtěla nádobí za zhruba 15 tisíc korun.

„On mi řekl, že to je na leasing, že přijede za mnou na druhý den a tam ten leasing domluvíme. Jenomže on ten den nepřijel, nepřijel ani na druhý den, když jsem byla doma,“ popisuje žena postup obchodníka.

Mezitím písemně dle zákona odstoupila od smlouvy, protože si všechno rozmyslela. Poslala zpátky i nádobí. Přišla jí odpověď, že je všechno v pořádku, jenomže o něco později dostala do rukou dopis a v něm firma požaduje 6000 korun za údajně zbytečnou návštěvu svého pracovníka.

„Údajně tu měl být, když jsem si skočila do obchodu. Já si myslím, že když jel tak daleko za tolik peněz, že si na mě mohl tu chvilku počkat. Já jsem na něho čekala skoro dva dny,“ podotýká žena.

Nic neplaťte, radí ochránci spotřebitelů

Podle Marcely Reichelové z ostravské spotřebitelské poradny se další případy podobají jako vejce vejci. Firma BECK CZECH chce pokaždé pět až sedm tisíc. Na kauzu už upozornila Českou obchodní inspekci.

„My zatím radíme spotřebitelům, aby bud měli pevné nervy a neplatili, anebo je také možné odpovědět, že to považuji za sankci, a jelikož paragraf 57 umožňuje odstoupit bez jakýchkoliv sankcí, tak proto právě peníze nezaplatit,“ říká Reichelová.

Sehnat kohokoliv z vedení firmy se Radiožurnálu ani po mnoha pokusech nepodařilo. Nezbývá tedy, než počkat na písemné stanovisko, pokud nějaké přijde.

V každém případě paní, která se kvůli krabici s nádobím teď bojí otevírat poštovní schránku, je nazlobená hlavně sama na sebe. „Za těch šest tisíc bych objela celou republiku i se Slovenskem,“ dodává.

V některých případech musí zákazník až k soudu

Podomní prodej má staletou tradici, v poslední době je ale stále více zneužíván a na nakupujícího číhá řada rizik. Samotným nabízením zboží se navíc žádný zákon nezabývá.

„Zákon vymezuje možnost vypovědět nějaký kontrakt, který člověk uzavře právě doma, když za ním někdo přijde, to znamená mimo běžné pracoviště společnosti, která produkt nabízí. A to je vlastně jediná ochrana, která nějakým způsobem existuje pro lidi, kteří podlehnou nátlaku podomního prodejce,“ říká Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Prodejci se ale snaží zákon obcházet a vymáhat pod nejrůznějšími záminkami zaplacení dalších částek, třeba za předvedení výrobku. Komplikace nastanou, pokud zákazník kromě kupní smlouvy podepíše také dodatek, že si návštěvu podomního obchodníka vyžádal.

„V tu chvíli se dostáváme do problémů a je potřeba, aby toto rozhodoval soud, aby spotřebitel prokazoval před soudem, že obsah sdělení, které je ve smlouvě a se kterým on vyjádřil souhlas svým podpisem, není pravdivý,“ vysvětluje Hůle.

Martin Knitl, Martin Mašek, Martin Hromádka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme