Prodloužení akreditace plzeňským právům je podle Akreditační komise nezákonné

Ministr školství Josef Dobeš dnes učinil bezprecedentní krok, když v rozporu se stanoviskem Akreditační komise prodloužil akreditaci plzeňské právnické fakultě do roku 2016. Komise přitom rozhodla, že nedostatky, především týkající se personálního zabezpečení, jsou tak vážné, že fakulta by měla skončit už letos.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Dobeš v rozporu se stanoviskem Akreditační komise prodloužil akreditaci plzeňské právnické fakultě do roku 2016

Ministr Dobeš v rozporu se stanoviskem Akreditační komise prodloužil akreditaci plzeňské právnické fakultě do roku 2016 | Zdroj: ČTK

Dobeš podle svých slov rozhodl jednak z právního hlediska, ale i z lidského.

„Právní hledisko bylo postaveno na tom, že Akreditační komise ze zákona nemá právo změnit původní souhlasné stanovisko v nesouhlasné. Z toho vzešly všechny problémy, které tady máme,“ říká Dobeš.

Lidské hledisko je podle něj hledisko 1800 studentů plzeňských práv, kteří se proti ničemu neprovinili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl místopředseda Akreditační komise Jan Roda

„Třetí hledisko je to, co se za poslední roky děje na plzeňských právech. A to je cesta vpřed. Kdyby toto rozhodnutí přišlo v roce 2009, nebylo by k tomu co dodat, bylo by správné,“ dodává Dobeš.

Jeho rozhodnutí před ministerstvem oslavovaly dvě stovky plzeňských studentů.

„Z našeho pohledu si myslíme, že to rozhodnutí nebylo zákonné. Mám pocit, že Akreditační komise od počátku meritorně nesouhlasila s prodloužením akreditace,“ říká místopředseda Akreditační komise Jan Roda.

Podle něj se bude muset Akreditační komise sejít a vydat jednoznačné stanovisko celé komise. Zatím se vyjádřili jednotlivci.

Ministr Dobeš prodloužil plzeňským právům akreditaci do roku 2016

Číst článek

„Můj pocit je takový, že poslední dobou začalo ministerstvo dlouhodobě zpochybňovat její aktivitu,“ říká Roda.

Akreditační komise podle něj dává stanovisko. V některých případech, obzvláště když dá nesouhlasné stanovisko, tak by se jím ministerstvo mělo řídit.

„Tak jak prozatím akreditační komise rozhodovala, tak to ministerstvo respektovalo. Mohu říct trošku s nadsázkou, že i se skřípějícími zuby to respektovaly všechny vysoké školy. Nevidím v tom, že by Akreditační komise chybovala,“ vysvětluje Roda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl děkan plzeňských práv Jan Pauly

Podle něj proběhla poslední kontrola v Plzni v červenci 2011, kdy Akreditační komise požádala, aby ministerstvo omezilo akreditaci.

„Přesto ministerstvo celý rok nekonalo. Už tehdy bylo možné vytvořit sankci a jistý tlak, který by případně stimuloval fakultu k tomu, aby udělala nějaké nápravné kroky,“ myslí si Roda.

Děkan plzeňských práv Jan Pauly ve Dvaceti minutách Radiožurnálu dnešní zprávu uvítal. A nedomnívá se, že by ministrovo rozhodnutí mohl někdo úspěšně soudně napadnout:

„Nejvyšší státní zástupce by tuto žalobu mohl podat pouze za předpokladu, že by tu byl nějaký významný veřejný zájem. Na jedné misce vah vidím dotčení toho, že někdo rozhodl jinak, než jsem si představoval já a na druhé straně tady vidím zájem těch 1800 studentů, zájem celé univerzity, v níž fakulta hraje při financování velmi významnou roli, zájem celého regionu. Když tyto zájmy porovnám, tak velice pochybuji, že by k této žalobě mohlo dojít.“

Podle náměstka ministra školství Wilhelma Akreditační komise pochybila

Číst článek

Zákon nedává podle místopředsedy Rady vysokých škol a bývalého rektora Masarykovy univerzity Jiřího Zlatušky ministrovi právo takový krok udělat v rozporu se stanoviskem Akreditační komise.

„V zákoně je jasně uvedeno, že ministr rozhoduje na základě návrhu Akreditační komise. Zákon nedává možnost ministrovi jako představiteli správního orgánu rozhodnout jinak, než mu akreditační komise doporučí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl místopředseda Rady vysokých škol a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška

Dobešův úřad se už v minulosti neřídil doporučením omezit akreditace Univerzitě Jana Amose Komenského a Bankovnímu institutu.

„Myslím si, že ministr zasahuje nepatřičně. Tady tento krok, který udělal je takovou korunou nad těmi předchozími kroky. Tady ten rozpor je nikoli jen v nějaké obstrukci nekonání, ale aktivním vydáním souhlasu s něčím, co se neshoduje s právem,“myslí si Zlatuška.

Náprava a dostudování 1800 studentů nejsou podle Zlatušky argumenty pro zachování studijního programu .

„Ani v nejmenším. Ministr Dobeš se má chovat jako ministr školství, nikoli jako představitel nějakého charitativního orgánu, který má pomáhat studentům v nouzi. Odpovědnost za studenty je na Západočeské univerzitě,“ tvrdí Zlatuška.

„Já bych si velmi přál, aby to mělo dopad, který by se mohl projevit třeba tím, že by ministr za takové kroky zneužívající jeho pravomoc, skončil v teplácích,“ dodává Zlatuška.

Trestní oznámení kvůli možnému zneužití pravomoci veřejného činitele podal na ministra Dobeše exministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme