Jsme přesvědčeni, že pokud nás hejtmani požádají, můžeme nouzový stav vyhlásit, řekl Babiš

Vláda si nemůže dovolit obejít Poslaneckou sněmovnu a znovu vyhlásit nový nouzový stav. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jediným řešením je podle něj to, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali. Vláda v pátek se šéfy krajů o dalším postupu při koronavirové pandemii jednala, pokračovat bude v sobotu večer.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 20:15 12. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl slova opozičních stran, že s nimi před schůzí sněmovny, na které poslanci neprodloužili nouzový stav, nejednal. V pátek večer tvrdil, že udělal maximum.

„Maximum pro to, abych přesvědčil opozici, že v případu neschválení nouzového stavu dochází k ohrožení boje proti covidu, k ohrožení zdravotního systému a životů našich spoluobčanů,“ prohlásil Babiš v Lánech po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Premiér podotkl, že v pátek vláda jednala s hejtmany. „Jsou konstruktivní a snaží se situaci vyřešit,“ uvedl.

Podle Babiše dostali na pátečním jednání s vládou informace, jaký dopad bude mít ukončení nouzového stavu. Nezměnilo by se podle něj opatření týkající se škol, restaurací nebo opatření na hranicích. Naopak uzavřeny by od pondělí nebyly obchody, tržiště, bazény nebo sauny.

Hřib: Konec nouzového stavu neznamená zrušení všech opatření. Ministerstvo většinu zachová

Číst článek

„Nemůžeme si dovolit obejít zákony či sněmovnu a požádat znovu o nouzový stav nebo rozhodnout o nouzovém stavu. Není to možné a Ústavní soud by to okamžitě zrušil. Jediná možnost je zákon o krizovém řízení, tedy že by hejtmani mohli požádat o vyhlášení nouzového stavu. Je to jediná možnost pokračování nouzového stavu,“ prohlásil Babiš.

Jednání s hejtmany bude podle něj pokračovat v sobotu večer prostřednictvím videokonference. „Rozhodnutí musí padnout nejpozději v neděli dopoledne,“ uvedl Babiš.

Variantu opětovného vyhlášení nouzového stavu někteří ústavní právníci označovali v posledních dnech za obcházení Ústavy. Premiér Andrej Babiš to ale odmítl.

„Pokud nás k tomu vyzvou hejtmani, tak jsme okamžitě připraveni vyhlásit nouzový stav. Ne, že by si to vláda vymyslela, že chce obejít sněmovnu. Naši právníci a Legislativní rada vlády to analyzovali celý den a jsme přesvědčeni, že pokud hejtmani požádají, tak je to jediná možnost prodloužení nouzového stavu,“ popsal.

Stav nebezpečí mohou hejtmani v mimořádných situacích vyhlásit sami, někteří jej ale nepovažují za dostatečný nástroj pro boj s nákazou.

S koncem nouzového stavu bude třeba vytvořit dalších 1000 lůžek intenzivní péče a riziko nárůstu pandemie vzroste o 30 procent, domnívá se podle premiéra ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Do pohybu by se podle premiéra daly miliony lidí, což by představovalo značné riziko.

Premiér zdůraznil, že konec nouzového stavu neznamená, že jsme porazili koronavirus. „Situace je vážná. Mrzí mě, že covid-19 se stal součástí politického boje, bez ohledu na to, že se jedná o ohrožení našich spoluobčanů,“ prohlásil Babiš. „Nouzový stav potřebujeme, abychom udrželi pandemii ve stavu, jaký máme teď.“

Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav, který tak končí v neděli 14. února.

Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman vyjadřuje nespokojenost s neprodloužením nouzového stavu, protože tato situace ohrožuje zdraví a životy české populace.

19:55 – 12. 02. 2021

5 158

Prezident Miloš Zeman vyjádřil po jednání s Babišem nespokojenost s neprodloužením nouzového stavu, protože tato situace ohrožuje zdraví a životy lidí. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl na twitteru.

„Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje nespokojenost s neprodloužením nouzového stavu, protože tato situace ohrožuje zdraví a životy české populace,“ napsal mluvčí.

Jednotný postup

Přestože zástupci vedení krajů na jednání s vládou v pátek nenašli řešení, jak bude vypadat situaci po konci nouzového stavu, jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) považuje některá opatření proti koronaviru za nadbytečná. Řadí mezi ně například zákaz nočního vycházení.

PŘEHLEDNĚ: I bez nouzového stavu může platit většina opatření. Skončil by zákaz vycházení

Číst článek

„Teprve hledáme řešení, jak dále postupovat. Není to jen otázka na hejtmany, důležitá bude i role krajských hygienických stanic. Rozhodně si nemyslím, že jednání s vládou jsou na mrtvém bodě,“ řekl Kuba.

Někteří hejtmani v pátek oznámili, že by preferovali pokračování nouzového stavu. „Škála názorů, které mezi námi zaznívají, jsou zatím dost pestré,“ potvrdil jihočeský hejtman. Dodal, že kraje nemohou nařizovat restrikce, které vydává vláda ve stavu nouze. Rád by však od pondělí přivítal nastavení jasných protiepidemických pravidel.

Zatím Kuba neuvažuje o tom, že by pro jižní Čechy navrhoval režim stavu nebezpečí. Na opatření má přitom jako hejtman právo. „Ale v současnou chvíli by podle mě nic neřešilo. Netýká se totiž protiepidemických opatření,“ řekl Kuba.

Hejtmani chtějí postupovat jednotně, neboť jde o rozhodnutí zásadního významu. „Pro kraje to znamená rozhodnutí, zda přijmou návrh na opatření prezentovaný ministerstvem zdravotnictví, nebudou žádat o vyhlášení nouzového stavu a zároveň nebudou vyhlašovat stav nebezpečí. Nebo budou považovat tato opatření za nedostatečná a požádají vládu o vyhlášení nouzového stavu,“ nastínil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Doplnil, že je na zvážení každého kraje, zda také kvůli zachování určitého potřebného rozsahu krizových opatření nevyhlásí stav nebezpečí.

Nové vyhlášení nouzového stavu vládou by bylo podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) vhodné. „Aktuální epidemická situace totiž nesplňuje zákonné podmínky o vyhlášení stavu nebezpečí,“ řekl Vondrák.

Tento stav je ale podle něj namístě vyhlásit, jen pokud intenzita nebezpečí nedosahuje značného rozsahu. „A to se o stavu nákazy nedá říci nejen v našem kraji, ale také v rámci celé republiky. Naopak,“ řekl Vondrák.

Anna Kottová, Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme