Titanový hřeb na povrchu. V Brně jako první v Česku používají novou metodu prodlužování kostí u dětí
Lékaři v brněnské Dětské nemocnici operují pacienty novou metodou na prodlužování kostí. Kost na vhodném místě zlomí a vloží k ní titanový hřeb, který se postupně vysouvá. Dosud se k prodloužení kostí používal takzvaný zevní fixátor. Šlo o vnější oporu, která byla ke kosti připevněná skrz svaly a kůži. Nová metoda je tak pro děti s vrozenou vadou nebo po úrazech, výrazně méně bolestivá.
Doktor dětské ortopedie MUDr. Karel Urbášek, Ph.D kontroluje nohu devítileté Lucie, které pomocí nové metody prodlužovali stehenní kost. Narodila se totiž s vrozenou vadou.
Lékaři v brněnské Dětské nemocnici operují pacienty novou metodou na prodlužování kostí
„Lucinka chodila hodně nakloněná, začala se jí křivit páteř. Hodně plakala, měla bolesti. Pořád jsme museli mít podraženou botu, což zrovna v době covidové nebyla lehká záležitost, protože všechny obchody s obuví byly zavřené. Bylo to náročné. Měli jsme strach hlavně o její páteř,“ popisuje její maminka Eliška Sedlářová.
Hřeb si pacient doma prodlužuje sám o necelý jeden milimetr denně. „Pacienti dostanou s sebou propůjčen kufřík, kde je zařízení, které má v sobě implantovány magnety. Tyto magnety si přiloží na přesně určené místo, které my označíme na operačním sále, na prodlužovanou končetinu. Pomocí rotace magnetů dochází přes převodovku a motorek v prodlužovacím hřebu k natahování kosti,“ popisuje MUDr. Urbášek.
Jedna operace namísto dvou. Lékaři v Ostravě začali jako první v Česku používat vstřebatelné fixační hřeby
Číst článek
Lucie byla na operaci v loňském říjnu. Potom musela docházet ještě na rehabilitace, ale teď už má léčbu ukončenou a může se vrátit ke svému oblíbenému lyžování a bruslení.
„Mohu běhat rychleji a dělat jakýkoli sport. Nejtěžší bylo, když jsem cvičila. Protahování vůbec nebolelo,“ říká devítiletá pacientka.
Podle lékaře Karla Urbáška je nová metoda oproti předchozím méně bolestivá a s menším rizikem komplikací a infekcí. Podobný postup se už několik let používá u dospělých, kterým lékaři titanový hřeb zavádí přímo do kosti. U dětí ale kost není dostatečně široká.
„Tuto metodu využít nemůžeme, protože minimální nutnost šířky kosti je 14,5 milimetru. Vznikla tak tato metoda, ve které se hřeb implantuje na povrch kosti a je s touto kostí spojen pomocí šroubu. Nicméně je umístěn pod svaly a měkké tkáně, tudíž tolik nedráždí a umožňuje daleko lepší rehabilitaci a snižuje riziko komplikací,“ dodává MUDr. Urbášek.
Kost lékaři obvykle prodlouží až o pět centimetrů.