Profesionalizace armády bude mít vliv na ekonomiku
Profesionální armáda bude mít za následek propuštění 25 tisíc lidí. Prohlásil to dnes stínový ministr obrany ODS Petr Nečas, který zveřejnil projekt na postupný přechod našeho vojska na profesionální armádu.
Podle Nečase bude navíc tento krok dražší a vláda by měla na jeho uskutečnění každý rok uvolnit zhruba 2,2 procenta hrubého domácího produktu. Jak zdůraznil, je třeba naprosto otevřeně říci, že plná profesionalizace armády bude mít ekonomický i sociální dopad na řadu měst, obcí a rodin, a neměli bychom před tím zavírat oči.
Pro vybudování profesionální armády je podle Nečase třeba široké politické dohody. Plně profesionální armádu může podle analýzy ODS vybudovat Česko za šest let. Počet profesionálních vojáků by měl klesnout ze současných 52.000 na 38.000, civilistů by měla zaměstnávat 5000, tedy čtyřikrát méně než nyní.
Plán počítá s velkými personálními změnami na ministerstvu obrany, kde by se měl počet zaměstnanců snížit o třetinu. Práce ministerstva by se nadále neměla dublovat s činností generálního štábu, který by měl nést v éře profesionální armády prvorepublikový název - Hlavní štáb.
Podle ODS by měli být do armády přijímáni mladí a schopní lidé, a to se zhruba o třetinu vyšším platem, než je průměr. Materiál také počítá se zachováním jedné vojenské vysoké školy a s rostoucím zastoupením žen v armádě. Jejich podíl by měl dosáhnout až 20 procent.
Nezbytnou podmínkou pro vybudování plně profesionálních ozbrojených sil je podle ODS vytvoření třicetitisícového Sboru aktivních záloh. V něm by byli bývalí profesionální vojáci a dobrovolníci. Zánik základní vojenské služby by však neznamenal konec branné povinnosti.