Profesionalizace armády do 6 let

Zhruba za čtyři až šest let bychom měli mít profesionální armádu zhruba o 40 tisících vojáků. Podle Havla ale bude trvat ještě dlouho, než armáda dostane novou tvář. O reformě armády dnes u prezidenta Václava Havla mluvil ministr obrany Jaroslav Tvrdík, náčelník generálního štábu Jiří Šedivý a vládní zmocněnec pro přípravu reformy Jaroslav Škopek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od Tvrdíkova jmenování začátkem května se intenzivně hovoří o profesionalizaci armády. Tvrdík odhadl, že by se tak mohlo stát za čtyři až šest let. Generální štáb ve svém výhledu na léta 2010 až 2015 už počítá s profesionální armádou čítající přibližně 40 tisíc vojáků.

Jak Českému rozhlasu potvrdil Jiří Šedivý, přípravy přechodu naší armády na profesionální vojsko už začaly. Například síly okamžité rychlé reakce jsou už téměř profesionalizovány - rota chemické ochrany nebo brigády rychlého nasazení. Navíc intenzivně pracují týmy, které mají připravit podklady na profesionalizaci. Od rozhodnutí by totiž měla být armáda profesionalizována do šesti let. Takové rozhodnutí předpokládá Šedivý příští nebo přespříští rok.

Prezident Václav Havel soudí, že by vláda měla připravit dlouhodobou koncepci reformy armády. Podle hlavy státy by také mělo být jasné, jakým typem výzbroje má být armáda vybavena. Zatímco prezident říká, že naše armáda nadzvukové letouny potřebuje, ministr Tvrdík je opatrnější. Podle něj se především musíme ohlížet na ekonomické možnosti naší země.

Prezident Václav Havel se také ohradil proti diskusi, která se na téma nákupu stíhaček pro českou armádu rozvinula. Jak prezident uvedl, měl pocit, že víme, co chceme. Teď to ale podle něj navenek působí, jako bychom to nevěděli. Nákup stíhaček je především odbornou věcí, kterou by odborníci měli analyzovat a předložit svůj koncept politikům. Ti by si ho pak měli bez ohledu na to, kdo je ve vládě, osvojit a uskutečňovat.

Při jednání v Lánech ujistil ministr obrany Jaroslav Tvrdík prezidenta Václava Havla, že ode dneška je po všech personálních změnách vedení resortu obrany už kompletní.

Ministerstvo obrany je nyní centrem pozornosti také v souvislosti s lustrační aférou. Zjistilo se, že počátkem 90. let dostalo neoprávněně negativní lustrační osvědčení přes sto někdejších pracovníků vojenské kontrarozvědky. Osm lidí nyní pracuje v resortu obrany, podle Tvrdíka ale ne na citlivých místech.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Radek Fischer, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme