Profesionalizace české armády zatím probíhá dobře

Reforma české armády zatím pokračuje podle plánu, shodli se na dnešním velitelském shromáždění nejvyšší ústavní činitelé včetně prezidenta Václava Klause s představiteli ministerstva obrany a generálního štábu. Podle Klause je transformace dobře nastartovaná a zatím nic nebrání tomu, aby ozbrojené síly dosáhly napřesrok počátečních operačních schopností. Armáda zatím dohromady eviduje na 15 tisíc zájemců o práci vojáka z povolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český voják | Foto: www.army.cz

Právě tím, že v armádě už od letošního roku neslouží vojáci základní služby, přestala být podle prezidenta vzorkem české společnosti, což - jak dodal - byla v minulosti výhoda a současně i nevýhoda. Klaus také vyzval k co možná nejhospodárnějšímu nakládání se svěřenými finančními prostředky. Jak ale ujistil, s dosavadním průběhem transformace je spokojený.

"Myslím, že armáda zahájila dobře svou transformaci a já jí budu velmi držet palce, aby celý proces pokračoval tímto tempem i nadále," vyjádřil se prezident republiky.

Náčelník generálního štábu Pavel Štefka není ovšem úplně spokojen s náborem nových profesionalních vojáků, protože testům vyhoví zhruba jen třetina všech uchazečů. "Vypadává asi pětapadesát procent na zdravotních prověrkách, další kandidáti na psychologických testech a patnáct procent na fyzických testech. To je velký problém, s nímž se potýkáme, a proto jsme například ve fyzické připravenosti museli trochu slevit," popsal problémy armády Štefka.

Štefka ujistil, že nedostatky ve fyzické zdatnosti doženou noví profesionálové při výcviku.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme