Profesionální kamarádka obdržela Křesadlo

Profesionální kamarádka – i tak by se dalo nazvat to, co už devět let dobrovolně a zdarma dělá osmadvacetiletá Lucie Zpěváková z Ústí nad Labem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Zpěváková s Nikolou Havlíčkovou | Foto: Dobrovolnické centrum, o.s.

S Lucií a Nikolkou sedíme na lavičce ve Všebořicích. Potkávají se jednou týdně. „Zavolám Lucce a domluvíme se,“ upřesňuje malá Nikolka s tím, že spolu chodí jezdit na bruslích, vydávají se na výlety, chodí po obchodech a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesionální kamarádka obdržela Křesadlo

„Je to prima,“ hodnotí Lucie Zpěváková. „S Nikolkou dělám věci, ke kterým bych se normálně nedostala. Třeba chodím do hračkářství a poznávám nové hračky,“ uvádí. „Hrajeme také různé hry a byly jsme i plavat,“ zmiňuje ještě.

Jak se to přihodí, že dítě nemůže najít kamarádku nebo kamaráda? „Mám kamarádky, ale holky občas nemají čas,“ vysvětluje Nikolka. „Pak jsme s rodiči objevili 5P. Nejdřív jsem měla kamarádku Ivču, ale ta musela skončit kvůli škole. A teď Lucinku,“ nastiňuje.

Pomáhala i v Brně

Od Nikoly Havlíčkové dělí Lucii Zpěvákovou 16 let. Také ona musela před lety program pro kamarády ústeckého centra 5P opustit, a to kvůli studiím v Brně. Ani tam však nezahálela. V diagnostickém ústavu připravovala spolu s dalšími dobrovolníky akce, které by náctiletým dovolily alespoň na chvíli zapomenout na jejich problémy.

„Jde o nejisté děti. Hrají si na drsňáky, ale přitom takové vůbec nejsou. Mají spoustu problémů, které vznikají v rodině. Ne vždy bohužel najdou vhodný způsob, jak si s nimi poradit,“ konstatuje Lucie Zpěváková.

Nejvíce překvapená byla z tanečních. „Děti byly nejdřív otrávené – musely se do něčeho navléknout a učit se kroky. Bylo hezké sledovat, jak je tanec začíná bavit,“ vzpomíná.

Po návratu do Ústí nad Labem nemá času nazbyt, přesto se už dva roky schází s Nikolou. Za tu dobu se z nich staly opravdové kamarádky. „Maminka je ráda, že chodím ven a nesedím zavřená doma,“ shrnuje Nikola.

Za svou pomoc získala cenu

Lucie Zpěváková přiznává, že není jednoduché získat si důvěru rodičů. „Dítě je jejich poklad a najednou s nimi není a jede pryč. Nejsou na to zvyklí. Jsou rádi, když je dítě s nimi a vědí, co dělá,“ uvažuje. „Důvěra se nevybuduje za několik setkání. Je čest, když vám rodič dovolí jet na výlet autem nebo plavat,“ zdůrazňuje.

S Nikolčinou maminkou prý problémy neměly. „Má jen obavy o její bezpečí a zdraví, protože Nikolka je často nemocná. A tak je třeba, aby se někde nenachladila, nechodila plavat, když je zima,“ vyjmenovává různá úskalí Lucie Zpěváková.

Ani v den, kdy jsme natáčely, nebyla Nikola úplně zdravá, a tak její procházka s Lucií netrvala příliš dlouho. Obě však měly radost, že Lucie dostala cenu pro dobrovolníky Křesadlo za to, že rozdává radost dětem.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme