Profesoři převzali jmenovací dekrety. Nový titul získala i režisérka Třeštíková

Na českých vysokých školách bude nově působit pět desítek nových profesorů a profesorek. Z rukou ministra školství v demisi Roberta Plagy z ANO převzali v pondělí v Karolinu jmenovací dekrety. Jsou mezi nimi zejména technici, lékaři a chemici. Prezident Miloš Zeman jich koncem roku jmenoval 52. Na rozdíl od některých případů v minulosti Zeman nyní žádného kandidáta neodmítl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Profesor musí zajišťovat stabilní, světově srovnatelnou úroveň daného oboru. Univerzitní profesor by měl být nejen vědeckou a pedagogickou, ale i morální autoritou. Výraznou osobností a jistotou, na niž je možné se spoléhat a již je možné za všech okolností věřit," pronesl před novými profesory a profesorkami rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

„Svým působením máte velkou možnost přispívat k prohlubování a uchovávání nejnovějších poznatků a znalostí ke společenskému rozvoji a také k prosazování otevřené demokratické společnosti," dodal ministr školství Robert Plaga z hnutí ANO.

Studenti jsou inspirativní, míní Třeštíková

Mezi osobnostmi z oblasti medicíny, přírodních i humanitních věd, pedagogiky a umění bylo v pondělí sedm žen. Jednou z nich byla i režisérka Helena Třeštíková, známá pro své časosběrné dokumenty jako Manželské etudy, Marcela nebo René. Od roku 2002 učí na pražské FAMU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesoři převzali jmenovací dekrety. Nový titul získala i režisérka Třeštíková. Na místě natáčela reportérka Lucie Kocurová

„Strašně zajímavé je setkávání se studenty. Najednou vidíte jiný přístup k dokumentárnímu filmu a jiné uvažování. Člověka to inspiruje, protože studenti přijdou na věci, na které bych já nepřišla,“ vysvětlila Třeštíková.

Se studenty se setkává i Jarmila Heisigerová, která získala titul profesorky v oboru očního lékařství. Má a starosti stáže a přednášky pro mediky.

„Doufám, že během naší stáže jim dokážeme ukázat hloubku a neuvěřitelnou krásu očního lékařství, které zahrnuje jak chirurgii, nádory, tak i celková onemocnění. Často jsme ti detektivové, kteří řeknou, že tady by mohla být roztroušená skleróza nebo lymfom, nádor mozku. Musím říct, že řada z nich se pak vyprofiluje a stanou se očními lékaři," přiblížila Heisigerová.

Karolinum - jmenování profesorů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Vědeckou práci ztěžuje byrokracie

Za nově jmenované profesory pronesl projev Tomáš Šimůnek, biochemik z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Upozorňoval v něm mimo jiné i na problémy s financováním, před kterými často vědci v Česku stojí.

Zeman jmenoval 52 profesorů. Odsouhlasil všechny navržené kandidáty

Číst článek

„Problém je opravdu byrokracie, obrovská administrativa s tím spojená. Nakonec my ty finance dostaneme, ale až do poslední chvíle nevíme, kolik peněz to vlastně bude. Nakonec to vůbec nebývá špatné, ale problém je ta nekoncepčnost a nejistota," popsal Šimůnek.

Slavnostního ceremoniálu ve Velké aule Karolina se zúčastnilo 7 nových profesorek a 43 nových profesorů, další dva se omluvili. Nejvíce kandidátů navrhla Univerzita Karlova, a to konkrétně třináct.

Jmenování nových profesorů svým podpisem stvrzuje prezident republiky. Ačkoli v minulosti předával někdy dekrety prezident osobně, Zeman se ceremoniálu účastnit nechce. Po dohodě se tohoto úkolu ujal šéf resortu školství Robert Plaga, podobně jako v posledních letech jeho předchůdci ve vedení ministerstva školství.

Procedura jmenování profesorů budí větší zájem od roku 2015, kdy Zeman odmítl jmenovat tři kandidáty kvůli údajným prohřeškům z minulosti.

Karolinum - jmenování profesorů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme