Program obnovy venkova zlepšuje život na vesnicích

Zlepšení života na vesnicích, to je hlavní cíl programu obnovy venkova. Jeho tvůrci vycházejí ze spolupráce místních lidí se státem, a to tak, aby se v obcích víc investovalo a vznikaly nové pracovní příležitosti. Program zaměřený na obnovu začínal před několika lety se směšnými 100 milióny. Nyní míří na venkov skoro pětinásobek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vesnice | Foto: Jan Rosenauer

"Každoročně se daří vyčlenit půl miliardy, ale půl miliardy, které si opravdu těch 4400 obcí oceňuje," říká starosta Olešnice Zdeněk Peša. A neodpustí si mírnou narážku na vládní dotace některých pražských staveb. "To nejsou ty 4 miliardy určené na dvě stanice metra." Pro budoucnost obcí je přitom velmi důležité, jak její obyvatelé přijímají tradice a zda je chtějí rozvíjet.

Právě společenský život dělá vesnici vesnicí. Z toho důvodu český venkov rozhodně nezachrání nová satelitní městečka. "Nenajdete tam rozhodně takový společenský život, nenajdete tam tradici spolků, nenajdete tam záležitosti týkající se jednoznačně takového sociálního života, který venkov dělá venkovem." Na vesnicích žijí skoro tři milióny lidí. To je zhruba 30 procent populace. Nejvíce vesničanů mají střední Čechy, Jihlavsko a Olomoucko.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme