Program Zelená úsporám by mohl pokračovat, jednat o něm bude vláda

Stát chce dál podporovat zateplování budov. Pokračováním programu Zelená úsporám se bude dnes zabývat vláda. Díky dotacím by se měly dál snižovat náklady na vytápění a také škodlivé emise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zateplování panelových domů ve Vlašimi (2) | Foto: Karel Chlumec

Financování mají zajistit výnosy aukcí emisních povolenek, které by mohly vydělat až 27 miliard korun.

Státní podpora bude určená pro veřejné i soukromé budovy. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy z ODS mají na dotaci dosáhnout především sociálně slabší lidé.

„U těch řekněme soukromých budov bude individuální procento nastavení vždy podle toho, jaké úspory dosáhnete. Čím vyšší úspora energie, tím větší podpora nenávratná.“

„A zároveň by tam měla být podpora v oblasti jakýchsi garantovaných úvěrů tak, aby si na to mohli sáhnout i ti, kteří by jinak třeba úvěr nedostali,“ vysvětlil Chalupa.

Program dotací na zateplování budov má smysl a měl by pokračovat. Říkají to alespoň někteří ekologičtí odborníci. S nastavením programu souhlasí také Hnutí Duha. Podle mluvčího Jana Piňose se v něm počítá s podporou ve všech důležitých směrech.

„To znamená, s komplexní energetickou renovací budov, s novostavbami už v pasivním standardu i s náhradou za vytápění uhlím biomasou a i s využitím sluneční energie.“

„Jenom se obáváme, aby se v tom programu shromáždilo dostatek peněz, protože evropský povolenkový trh dost kolabuje,“ řekl Radiožurnálu Piňos.

Lucie Husárová 1, mta, Martina Spěváčková, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme