Program Zelená úsporám se bude měnit, bude přístupnější

Podmínky pro čerpání dotací z programu Zelená úsporám se mají změnit, a to už od 17. srpna. Ministerstvo životního prostředí totiž zatím eviduje jen přibližně sto žádostí. Pokud by se Česku nepodařilo vyčerpat 25 miliard korun, které získalo prodejem přebytečných emisních povolenek Japonsku, muselo by tyto peníze zase vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavros Dimas a Ladislav Miko | Foto: Audiovisual service EU

Ministr Ladislav Miko Radiožurnálu řekl, k jakým změnám musí dojít, aby se zájem o program zvýšil."Podmínky podpory a celého programu chceme přizpůsobit současné ekonomické krizi, to znamená skutečnosti, že žadatelé obracejí každou korunu, než ji vydají. Snažíme se najít model, který zachová vysokou efektivitu programu z hlediska úspor energie, ale zároveň bude reflektovat tuto finanční situaci," vysvětlil Miko záměr ministerstva životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu "Zelená úsporám" mluvil v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu náměstek ministerstva pro životní prostředí Aleš Kuták

S platností od 17. srpna budou dotace poskytovány i na pouze jedno zateplovací opatření, zatímco dříve musely být provedeny nejméně tři. Z programu bude navíc nově hrazena i projektová dokumentace. Program je nově rozšířen i na celkové zateplení panelových domů.

Na financování projektové dokumentace Státní fond životního prostředí (SFŽP) vyčlenil dohromady 50 milionů korun, přičemž tato dotace bude hrazena do konce března 2010. Příspěvek bude fixní a bude se vyplácet v momentě schválení žádosti o dotaci. "Jde nám především o motivaci projektantů a veřejnosti, aby se sami začali zajímat, jak mohou i oni snížit emise skleníkových plynů a náklady na bydlení," řekl ředitel SFŽP Petr Štepánek.

V oblasti celkového zateplení fond zvýší dotace na více než 30 procent investičních nákladů, čímž se zájemcům zkrátí doba návratnosti investice.

Prostředky na program Zelená úsporám ve výši 25 miliard korun pocházejí z prodeje části přebytečných emisních povolenek, které Česko v minulých letech díky úsporám energií ušetřilo. Brzy se navíc uskuteční další prodej emisních kreditů v hodnotě pěti miliard korun. Pokud ale Češi do tří let nerozeberou všechny miliardy, které nyní stát v programu nabízí, vrátí se nevyčerpané peníze Japonsku, od nějž Česko prostředky za emisní kredity získalo, vysvětlil Miko.

O dotace lze žádat od konce dubna na krajských pracovištích SFŽP. Lidé se k penězům dostanou i prostřednictvím poboček pěti tuzemských bank. Banky nabízejí i spolufinancování.

Přečtěte si také:

Unikátní dotační program Zelená úsporám odstartoval
Dotační program Zelená úsporám se bude měnit
Program zelená úsporám není vhodný úplně pro každého, tvrdí památkáři

Radek Pavlovič, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme