Programy obnovy některých krajů vláda odložila

Programy obnovy Středočeského, Ústeckého, Plzeňského a Jihočeského kraje se o několik dní odloží. Vláda dnes rozhodla, že ministr pro místní rozvoj má programy dopracovat a znovu je předložit na pondělním zasedání kabinetu. Lidem, kterým povodně vzaly dům nebo byt, se ale podle jiného rozhodnutí ministrů rozšíří možnosti, jak bydlení získat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Jak informuje Aleš Heřmánek, zvýhodněnou půjčku 850 000 korun od Fondu bydlení bude možné využít nejen na postavení zcela nového domu nebo bytu, ale i na nákup starší nemovitosti. Nařízení začne platit během několika dní a žadatelé budou muset doložit potvrzení o tom, že povodně dům zničily, anebo je určen kvůli záplavám k demolici.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Heřmánek o jednání vlády

Šéf Fondu bydlení Jan Vágner zdůraznil, že nejde o podporu výstavby, ale o pomoc k zajištění náhrady ztraceného bydlení. Proto je nutné, aby občan ve zničeném objektu skutečně bydlel a měl tam trvalé bydliště. Půjčka se také netýká rekreačních staveb. Fond nyní eviduje asi 130 žádostí.

Finanční podporu od státu získají i hutníci propouštění v důsledku restrukturalizace ocelářského průmyslu. Podle ministerstva průmyslu a obchodu v letošním roce mají dostat 216 miliónů korun, z toho 50 miliónů již bylo poskytnuto. Po ukončení restrukturalizace odvětví bude v hutích pracovat o 5359 zaměstnanců méně. Nárok na výplatu příspěvku podle nařízení vlády vznikne u 4279 lidí. Příspěvky se zaměřují především na tzv. prorůstové programy, podporující vznik pracovních míst zejména v Moravskoslezském kraji.

Kabinet Vladimíra Špidly také souhlasil s rozhodnutím přednosty Okresního úřadu v Mělníku, a tak ve 22 obcích Mělnicka opět platí kvůli odstraňování povodňových škod stav nebezpečí. Nařízení platí do 21. října. Stav nebezpečí původně skončil ve vybraných obcích na Mělnicku 30. září a okres i mělnická radnice o prodloužení neuvažovaly. Koncem minulého týdne ale starostové postižených obcí přesvědčili krizový štáb, že škody po povodních se nepodařilo dosud odstranit. Navíc se po odčerpání spodní vody a vyplavování podloží objevují nové praskliny objektů, takže jsou stále ohroženy život, zdraví, majetek obyvatel i životního prostředí.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme