Programy stran míří i na podnikatele

Snížení daní, zvýšení daní, daňové prázdniny, snížení objemu mezd vyplácených z veřejných rozpočtů. Nejen tyto sliby najdete v ekonomické části volebních programů stran před květnovými volbami do sněmovny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Truhlářská výroba

Truhlářská výroba | Foto: Jiří Hošek

Do předvolební vřavy vstoupili i podnikatelé v minulosti ocenění titulem Podnikatel roku, kteří v otevřené výzvě apelují na to, aby politici nenechali Českou republiku zbankrotovat.

Jedním z nich je Zbyněk Frolík, generální ředitel společnosti Linet. Ve Světě o druhé Rádia Česko řekl, že veškeré podnikatele a rozumné managery rychlost zadlužování trápí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zbyněk Frolík, generální ředitel společnosti Linet a Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank na Rádiu Česko mluvili o politice a podnikání

„Svádíme to na krizi. Víme, že ani ne 20 procent ryhlosti zadlužování má na svědomí krize. Většina je založena už tím, jak předchozí vlády předurčily vývoj. Není důchodová, zdravotnická reforma. A tímto tempem se může stát, že v roce 2020 budeme dlužit 3 biliony korun a na úrocích zaplatíme 1 bilion korun,“ poznamenal Frolík.

Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank ve Světě o druhé zdůraznil, že není soudcem jednotlivých programů politických stran.

„Mě nezajímá název partaje, nezajímá mě ani obličej, jméno, které partaj vede. To nejdůležitější je, abych černé na bílém viděl, že něco děláme se zadlužováním. Takže identifikace problému číslo jedna: zadlužení. A abych černé na bílém viděl, že se s problémemem něco děje, a to zatím nevidím. Doufám že po volbách se toho dočkám,“ uvedl Michl.

Podle něho je třeba šetřit státní rozpočet a pomoci podnikatelům tím, že tu bude stabilní země, které nebude hrozit státní bankrot.

Michl za klíčové označil stabilitu podnikatelského prostředí. „Všechno je to o morálce. Politici neustále hovoří o daních, o zvýšení o snížení. To nejdůležitější je daně stabilizovat, pořád je neměnit a soustředit se na morálku, legislativu.“

Strany se předhánějí v receptech

Jednotlivé strany se v týdnech, které zbývají do voleb, předhánějí v receptech, jak nastartovat českou ekonomiku, srazit nezaměstnanost, osekat rozpočtový deficit. Návody jsou do značné míry odvislé od jejich ideologické orientace.

Dnes se ale dva hlavní soupeři, ODS a ČSSD, shodli, když napadli program, s nímž vystoupila strana ucházející se především o voliče napravo od středu. Navrhuje mimo jiné velké škrty v sociálních příspěvcích nebo mzdách ve státním sektoru.
Sociální demokraté tvrdí, že jde o antisociální program, demokraté občanští mluví o pravicovém populismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomické programy politických stran hodnotili v Ozvěnách dne Jaroslav Zavadil, místopředseda ČMKOS a Jan Wiesner, předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů

Jaroslav Zavadil, místopředseda ČMKOS se v Ozvěnách dne kritizoval program pro zvýšení flexibilitu a naopak snížit ochranu pro zaměstnance. „Podle nás státy, které zpružňovaly pracovní trh, ať už to bylo Irsko, nebo Lotyšsko, se dostaly do vysokých měr nezaměstnanosti.“

Jan Wiesner, předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů si naopak myslí, že je třeba udělat určité úpravy pro fexibilitu na pracovním trhu. „Zejména prodloužení dohod o provedení práce, doba neurčitá, alternativní práce povolení výkonu práce pro jiného zaměstnavatele.“

Podle Wiesnera je třeba udělat vše pro to, aby se našla práce. „Hledáné zakázek. Aby se rozjela stavba dálnic, silnic atd.“ S tím souhlasil i Zavadil: „Republika potřebuje projekty, práci.“

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme