Prohibice potrvá zřejmě ještě týden, ministři se shodli na nových kolcích i 'rodných listech'

Ministři Nečasovy vlády se na nočním jednání shodli na zavedení nových kolků na alkohol. Státní tiskárna cenin by je měla tisknout už v nejbližších dnech. Do týdne mají ministři také připravit uvolnění prodeje nového alkoholu i blokovaných zásob kvůli zákazu prodeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdné regály v důsledku prohibice. | Foto: Libor Zavoral | Zdroj: ČTK

Nové kolky dostanou jen prověřené a čerstvě vyrobené šarže alkoholu. Lahve budou mít takzvané rodné listy, které budou dokládat jejich původ a obsah.

Rodný list by měl podle plánu zajistit přímou vazbu mezi šarží lihoviny a šarží lihu, který byl při výrobě použit. Mělo by se tak předejít problémům, jaké v posledních týdnech způsobil pančovaný alkohol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky jednání vlády shrnuje redaktorka Václava Marešová

„Bude přímá vazba mezi spotřebitelskou šarží této lihoviny a šarží lihu. Bude zvláštní prohlášení, na základě kterého bude sledována celá distribuce od výrobce až po konečného prodejce,“ přiblížil premiér podobu rodokmenu.

„Lihoviny, které nebudou mít rodokmen a nebudou mít nový kolek, tak budou nezpůsobilé ke spotřebě a budou muset být jako potravina neznámého původu staženy z prodeje,“ vysvětlil Nečas.

Podmínkou pro získání potvrzení o nezávadnosti bude protokol o prokázané kvalitě tohoto lihu z akreditované laboratoře. Podle premiéra pak bude záležet na výrobcích, jak rychle stihnou nové kolky na své nové lahve dát a dodat je do obchodů. Podle něj by měly být kolky vytištěny do konce příštího týdne.

Alkohol vyrobený ještě před vyhlášením zákazu prodeje by se mohl po zrušení prohibice znovu prodávat se starými kolky, bude se však muset ověřit jeho původ.

Nové kolky budou modernější a mají mít více ochranných prvků, půjdou proto obtížněji padělat. Státní tiskárna cenin je připraví do konce příštího týdne, denně jich vytiskne milion. Rodný list lihovin má zaručit dohledatelnost výrobce a původ lihu. Nápoj bez rodného listu se nebude moci prodávat.

Ministři také musí do října vypracovat analýzu činnosti úřadů, inspekce a policie při potírání černého trhu s alkoholem.

Vláda plánuje, že by nové kolky i uvolnění prodeje mohlo začít platit příští středu. Prověřený alkohol, který má jasného výrobce, původ i složení se však na pulty obchodů zřejmě nedostane dřív než v závěru příštího týdne.

Podle ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera prodej uvolní, až budou mít jistotu, že se k zákazníkům dostane jen prověřený a nezávadný alkohol.

„Zpětvzetí opatření musí být vázáno na jasnou proceduru, která označí, který alkohol bude v budoucnu bezpečný – a to jak ten z výroby, tak ten, který je již na skladech, a musí se o něm rozhodnout, zda bude moci být dále používán, nebo bude muset být zlikvidován,“ upřesnil Heger.

Česko by podle Evropské komise mělo zakázat vývoz tvrdého alkoholu

Číst článek

Česko také bude jednat s Evropskou komisí, která včera oficiálně vyzvala českou vládu, aby zakázala vývoz tvrdého alkoholu do zahraničí. Podle Komise může aféra s pančovaným alkoholem ohrozit životy a zdraví lidí v ostatních zemích Evropské unie.

Naopak premiér Nečas míní, že by zavedení nových kolků mohlo být důkazem, že je v Česku situace pod kontrolou.

„Ministři zdravotnictví a zemědělství dostali úkol od vlády komunikovat s Evropskou komisí a s příslušným komisařem tuto problematiku. My učiníme všechno proto, jak bude uvolňován a obnovován trh tady, tak aby i vývoz byl co nejméně ovlivněn,“ slibuje premiér.

Na Slovensku pokračují kontroly na silnicích kvůli zákazu českého alkoholu

Číst článek

Václava Marešová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme