‚Podkopání právního státu.‘ Čeští žalobci a advokáti společně odmítli omezení mlčenlivost v Polsku

Unie státních zástupců a Česká advokátní komora odsoudily chystaný záměr polské vlády, který má prokurátorům usnadnit získávání důvěrných informací. Společné prohlášení organizace zveřejnily na webu advokátní komory. Polská vláda navrhuje prolomit profesní mlčenlivost mimo jiné advokátů, notářů, právních poradců, daňových poradců či lékařů tak, že by o zproštění mlčenlivosti nadále nerozhodoval soud, ale prokurátor.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidí držící výtisk ústavy na demonstraci proti zásahům vládní strany Právo a spravedlnost do polského nejvyššího soudu.

Lidí držící výtisk ústavy na demonstraci proti zásahům vládní strany Právo a spravedlnost do polského nejvyššího soudu. | Zdroj: Reuters

„Jde o jeden z kroků, které mohou ohrozit nezávislost justice v Polsku, podkopání právního státu a lidských práv a svobod,“ píše se v dokumentu, který ve čtvrtek podepsali prezident Unie státních zástupců Jan Lata a předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek.

Komise žaluje Polsko kvůli reformě soudnictví. Vynucený odchod soudců ohrožuje nezávislost justice, píše

Číst článek

Podle jejich prohlášení vzhledem k provázanosti polské prokuratury s politickou reprezentací nebude možné zaručit, že prokuratura bude při zbavování mlčenlivosti postupovat nezávisle a s respektem k základním lidským právům.

Mlčenlivost vybraných profesí je podle českých žalobců a advokátů zásadní hodnotou, která garantuje občanům ústavně zaručené právo na spravedlivý proces a ochranu soukromí, a má tedy stát pod ochranou soudní moci.

„Přestože státní zástupci a advokáti jsou v řadě případů z povahy věci protivníky, společně konstatují, že nezávislá justice, včetně advokacie, je základní podmínkou demokratického právního státu a je společným zájmem nejen všech právních profesí, ale zejména občanů,“ píše se v prohlášení.

Podkopání svobody a demokracie

Úprava zamýšlená polským ministerstvem spravedlnosti je podle některých polských médií další z kontroverzních reforem justice. Plán hodnotí negativně řada polských právních a profesních sdružení.

Stav justice v Polsku se nezlepšil. Obavy Evropské komise vzrostly, říká místopředseda Timmermans

Číst článek

Poukazují na to, že ochrana vyplývající z respektování služebního tajemství je zaručena mimo jiné právem na spravedlivý proces a právem na soukromí, která jsou chráněná nejen podle polské ústavy, ale také na základě mezinárodních právních norem.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se po vítězství ve volbách pustila do justiční reformy, včetně snížení důchodového věku soudců nejvyššího soudu. Podle kritiků tyto změny podkopávají svobodu a demokracii v Polsku a slouží především k posílení moci strany.

Evropská komise kvůli novému zákonu o nejvyšším soudu minulý týden Varšavu žalovala u unijního soudu. Tento postup vlády podle Bruselu porušuje zásadu nezávislosti soudnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme