Babiš: Pokud prohrajeme volby, odejdu z politiky. Zákon o střetu zájmů je snaha dostat mě pryč

Pokud hnutí ANO prohraje v parlamentních volbách, jeho předseda a nynější premiér Andrej Babiš odejde z politiky. Ve středu to řekl v rozhovoru na serveru Blesk.cz. Zároveň zopakoval své dřívější prohlášení, že s cílem donutit ho politiku opustit vznikl i zákon o střetu zájmů, jehož soulad s českým právním řádem v úterý potvrdil Ústavní soud.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš odejde z politiky, pokud ANO prohraje volby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš v rozhovoru řekl, že o tom, zda z politiky odejde, nebo v ní zůstane, rozhodnou občané příští rok na podzim při sněmovních volbách. „Říjen 2021 bude raz dva. Pan (předseda ODS Petr) Fiala říkal, že nás porazí ve volbách. Já když prohraju volby, tak určitě nebudu pokračovat v politice,“ řekl Babiš serveru Blesk.cz.

Reakce na rozhodnutí Ústavního soudu: Zákon mi upírá právo vlastnit, je nesmyslný, říká Babiš

Číst článek

Podle něj existuje dlouhodobě snaha dostat ho z politiky, za její projev považuje i vznik zákona o střetu zájmů z roku 2017. Zákon zakazuje členům vlády vlastnit periodický tisk a omezuje přístup firem, ve kterých mají nejméně čtvrtinový podíl, k dotacím a veřejným zakázkám.

Na firmu nemám vliv

Babiš opakovaně tvrdí, že zákon byl vytvořen speciálně kvůli němu. Po nabytí platnosti zákona vložil svůj holding Agrofert do svěřenských fondů. Ve středečním rozhovoru Babiš zopakoval, že je přesvědčen o tom, že zákon poškozuje jeho práva.

Ústavní soud v úterý odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona. Babiš ve středu řekl, že rozhodnutí bere na vědomí. Na jeho další kroky rozhodnutí mít vliv nebude. „Já podle toho zákona postupoval, zbavil jsem se firmy, nemám na ni žádný vliv,“ řekl.

Ohrožení koronavirem

Premiér Babiš také řekl, že čeští občané v současnosti nejsou ohroženi epidemií koronaviru. Světová zdravotnická organizace (WHO) dělá podle premiéra vše proto, aby se podařilo situaci zvládnout. Babiš neočekává ani výrazné ekonomické dopady epidemie na Česko.

Premiér připomněl, že jediný případ úmrtí na nákazu koronavirem v Evropě byl zhruba osmdesátiletý čínský turista ve Francii. U několika desítek lidí testovaných kvůli podezření na nákazu v Česku byly všechny vzorky negativní. Podle Babiše tak není v Česku důvod se bát. V této chvíli nemám obavy, že by byli naši lidé nějak ohroženi, řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme