Projednávání kauzy Studénka bude u soudu pokračovat na jaře

Soudní přelíčení v kauze Studénka bude pokračovat až příští rok na jaře. Předseda trestního senátu má na starosti ještě další případy, kauzu navíc může projednat jedině v největší síni krajského soudu. V další fázi procesu by měli vypovídat znalci stavebních firem. Soud objasňuje železniční neštěstí, při kterém rychlík narazil do spadlého mostu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tragická nehoda vlaku u Studénky | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Dnes v kauze vypovídal mladík ze Slovenska, kterého vážně zranil padající most. Jak upřesnil státní zástupce Aleš Kopal, mladý muž byl v osudný den 8. srpna poprvé v práci: „Byl to student stavební fakulty a chtěl si přivydělat na brigádě,“ doplnil.

Mladík vypovídal u soudu dvě hodiny a popsal i situaci těsně před zřícením konstrukce. Byl přímo na konstrukci a dostal úkol vybrousit nerovnosti na dráze pro posuvné vozíky. Ty nerovnosti popsal v jednací síni jako staré sváry. Dosvědčil také, že ho nikdo nepoučil ohledně bezpečnosti práce.

Popsal, jak se konstrukce naklonila a on spolu s těžkým kolosem padal k zemi. Konstrukce ho přivalila a způsobila mu těžké zranění s trvalými následky. „Měl zranění břišních orgánů, zlomenou ruku a amputace nohy pod kolenem,“ přiblížil státní zástupce.

Cestující s odročením nesouhlasí

Dneškem končí další fáze soudního procesu a soudce přelíčení odročil na jaro příštího roku.

Cestující z vlaku Naděžda Tomčíková odročení procesu kritizuje: „Myslím si, že čas hraje pro ně a samozřejmě proti nám. Protože ubližuje to strašně psychice, všem těm pozůstalým, psychice zraněných. A v podstatě odročení napomáhá tomu zapomenutí, dějí se další věci ty tři, čtyři roky. Nevím, jak je to možné v této republice,“ uvedla.

Před senátem stojí deset obžalovaných, převážně ze stavebních firem. Zodpovídají se za železniční neštěstí z loňského 8. srpna, při kterém narazil rychlík Comenius do spadlé mostní konstrukce. Při nehodě zemřelo osm cestujících a 95 bylo zraněno.

Andrea Čánová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme