Projekt aktivního vyhledávání zahraničních odborníků se rozšíří

Už dva roky běží projekt Ministerstva práce a sociálních věcí, který má přivést do Česka kvalifikované zahraniční pracovníky. Z původních pěti zemí - Bulharska, Chorvatska, Kazachstánu, Běloruska a Moldavska - se od 1. července rozšíří i na Kanadu, Srbsko a Černou Horu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volná místa | Foto: Česká televize

Projekt vznikl proto, že česká populace stárne a brzy bude nedostatek lidí v aktivním věku. "Podle odhadu Ministerstva práce a sociálních věcí bude v roce 2030 chybět na českém trhu práce 420 tisíc kvalifikovaných lidí," říká ministr Zdeněk Škromach.

Podle manažerky projektu Věry Ivanovičové cizinci mohou získat jen takovou práci, o kterou zdejší lidé nemají zájem - nezvyšují tedy nezaměstnanost. "Vstup do projektu je vázán na předem sjednané zaměstnání v České republice; cizinci z tohoto důvodu neberou práci českým pracovníkům."

Zatím ministerstvo vybralo celkem 279 lidí, kteří vyhovují všem podmínkám. Od 1. ledna příštího roku budou do projektu přibráni i občané Ukrajiny a v roce 2008 se otevře všem zemím světa s výjimkou států Evropské unie.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme