Projekt Bezpečí dítěte varuje rodiče před úrazy v domácnosti

Společnost Dětství bez úrazů ve čtvrtek odstartovala preventivní projekt Bezpečí dítěte a její součástí je i obří kuchyně, ve které si dospělí mohou vyzkoušet, jaké úrazy jejich dětem doma hrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti | Foto: Tomáš Adamec

„Jedná se o model kuchyně, který má zhruba dvojnásobné měřítko než má obyčejná místnost. Celý model je umístěn na nákladním voze a jde o to, aby i dospělí dostali tu možnost podívat se na vybavení kuchyně z pohledu malých dětí,“ řekl Jiří Kostner ze společnosti Dětství bez úrazů.

„Děti jsou velmi zvídavé, to ví asi každý rodič, a většinou se snaží všechno obhlédnout, všeho se dotknout. Největší nebezpečí pro ně znamená sporák, dospěly člověk vidí ze svého pohledu, že je rozžhavený, kdežto dítě ze své výšky nikoli a snadno se tak popálí. V kuchyni jsou i nebezpečné chemikálie, nože nebo varné konvice. Rodiče si často neuvědomují, že takový litr vařící vody muže malé dítě usmrtit,“ dodal Jiří Koster.

Přehrát

00:00 / 00:00

kuchyn.mp3

Úrazy mají v ČR na svědomí ročně na 300 mrtvých a dalších 3000 trvale postižených dětí. Jak vlastně nebezpečným zraněním předejít?

„Konkrétně pro kuchyňské prostory existuje řada bezpečnostních prvků, které jsou snadno dostupné v obchodech. Jedná se o různé pojistky na otevření trouby, pojistky proti otevření oken a dveří. Těchto prvků je opravdu na trhu velké množství a stačí několik minut na jejich instalaci, a tím se sníží i riziko úrazu,“ doplnil Koster.

Ochranné předměty sice dokáží zmenšit možnost nepříjemného zranění, když ale dítě vyleze na kuchyňskou desku a svrhne na sebe varnou konvici, tak tomu samozřejmě zabránit nedokážou. Děti se zkrátka musí hlídat.

„Vždy je to o tom, že rodiče dětí ve věku od nuly do pěti let jsou stoprocentně zodpovědní za každý úraz, který se jim stane. Proto doporučujeme mít své ratolesti na zřeteli a vědět, co dělají,“ uzavřel Jiří Kostner ze společnosti Dětství bez úrazů.

Tomáš Pavlíček, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme