Projekt Obědy pro děti pomáhá školákům z chudých rodin už přes dva roky

V Česku žijí tisíce dětí, které se nemůžou stravovat ve školních jídelnách, protože jejich rodiče jsou v tak tíživé sociální situaci, že na to nemají peníze. Už více než dva roky jim pomáhá projekt Obědy pro děti, se kterým přišla organizace Women for Women. V minulém školním roce podpořila skoro 2100 dětí z celé republiky. Patří mezi ně například i dva sourozenci z Rousínova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní jídelna2 - Švédsko | Foto: Václav Flegl

„Dnes bude v jídelně k obědu poděbradské maso nebo něco takového,“ říká s úsměvem Michal z Rousínova. Dvanáctiletý školák společně s mladší sestrou patří mezi víc než dva tisíce dětí z Česka, které chodí na obědy do školní jídelny jen díky darům cizích lidí.

„Předtím jsem si nosil do školy svačinu a obědval jsem pak doma,“ prozrazuje Michal, který pochází ze sociálně slabé rodiny. Otec byl dlouho bez zaměstnání a matka je v invalidním důchodu. Vysvětluje rodinnou situaci učitelka Eva Smejkalová učitelka ZŠ v Rousínově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekt Obědy pro děti pomáhá už více než 2000 dětí ze sociálně slabých rodin. Patří mezi ně i sourozenci z Rousínova, kde natáčela vlasta Gajdošíková

„Ten chlapec ví, že obědy neplatí jeho rodiče a myslím si, že je vděčný. Že nemusí čekat na své spolužáky, až oni se nají, ale může s nimi sedět u stolu,“ naznačuje.

„ Ona ho vyčleňuje už i situace jeho rodiny, že mají tak málo finančních prostředků. A když pak čekal sám v šatně, zůstával mimo okruh dětí, kdy ony se při jídle o lecčems baví, on u toho nebyl,“ dodává učitelka.

Připomíná také, že pravidelná strava má dobrý vliv na zdraví. „V Michalově případu se to ukázalo, předtím nevypadal vyhuble, spíš naopak. Pravidelnou stravou zhubnul a tak nějak vyzdravěl.“

Michalovi a jeho sestře platí obědy organizace Women for Women. O pomoc ji požádala přímo škola.

„Nejdříve jsme museli vyřídit souhlas zřizovatele s tímto darem, souhlas rodičů, ale všechno šlo velice rychle. Peníze oni převedli na účet školy, odkud paní účetní přeposílá peníze do jídelny,“ popisuje Eva Smejkalová.

„Děti dostávají obědy od poloviny loňského školního roku, loni za 4 měsíce to bylo pro tu holčičku na prvním stupni 1909 korun a pro chlapce na druhém stupni 2075 korun,“ upřesňuje.

Pomáhá i Světýlko

V minulém školním roce projekt Obědy pro děti podpořil skoro dva tisíce sto dětí z celé republiky. Na jižní Moravě pomohl sedmdesáti dětem, ve Zlínském kraji dvaaosmdesáti. S podobným projektem jako organizace Women for Women začala loni také brněnská obecně prospěšná společnost Světýlko.

„Podporujeme jednotlivé děti jednorázovou částkou 5 tisíc korun ročně. Tato částka nejde rodičům dětí, ale jde na stravovací účet dítěte, což znamená, že tyhle peníze nemohou být zneužity,“ vysvětluje ředitelka Světýlka Alena Uhde.

Světýlko zatím podpořilo 148 dětí, z toho 59 jich bylo z Jihomoravského kraje.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme